Desert Runners

Desert Runners


Rok: 2013
Reżyser: Jennifer Steinman
Gatunek: Dokument

Wyobraź sobie, że nagle lądujesz w samym środku największej i najsuchszej pustyni na świecie. Przez kolejne sześć dni, w niewyobrażalnym gorącu sięgającym nawet 120 stopni, będziesz biegać, maszerować i pełzać. Niczym wielbłąd, na plecach masz wszystko, co niezbędne do przeżycia – ubranie, jedzenie, krem do opalania, medykamenty i śpiwór.

W dodatku robisz to cztery razy do roku, w czterech najsurowszych i najbardziej zdradliwych rejonach świata: Pustyni Atakama w Chile, Gobi w Chinach, na Saharze w Egipcie, a na końcu na 150-milowym odcinku wzdłuż najmniej gościnnej, tym razem lodowej pustyni, czyli Antarktydy.

Mowa o  RacingThePlanet’s 4Deserts Ultramarathon Series, zwanym w skrócie Grand Slam, organizowanym w tych właśnie czterech rejonach świata. Większość jego uczestników to zwykli ludzie – kobiety i mężczyźni z różnych stron świata, dla których rajd jest wyjątkowym, choć niebezpiecznym wyzwaniem. Podejmują go odważnie i świadomie, z różnych powodów i w różnym celu.

Życiowa przygoda, test wytrzymałości czy ucieczka od codzienności – to niektóre z powodów podjęcia wyzwania. Film portretuje kilkoro uczestników 4Deserts,  zarówno podczas wyścigu, jak i po powrocie do domu. Obserwujemy problemy, jakie napotykają podczas rajdu, ich walkę z otaczającą rzeczywistością, jak również zmagania z samymi sobą.

Wspaniale sfilmowane pustynne krajobrazy, w połączeniu z emocjonalną muzyką i charakterystycznym montażem, czynią z tego filmu nie tylko interesującą opowieść o współczesnych Herkulesach, lecz przede wszystkim o granicach psychicznej i fizycznej wytrzymałości człowieka.

mat. pras./red.

Trailer:

Tekst promujący: 
Wyobraź sobie, że nagle lądujesz w samym środku największej i najsuchszej pustyni na świecie. Przez kolejne sześć dni musisz biegać, maszerować, pełzać, pokonując dystans 155 mil w niewyobrażalnym gorącu, w temperaturze nawet 120 stopni, przez żwir i olbrzymie piaszczyste wydmy.
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce