Saint Ralph

Saint Ralph


Tytuł: Saint Ralph
Rok: 2004
Reżyser: Michael McGowan
Gatunek: Dramat

Saint Ralph to kanadyjski dramat wyreżyserowany przez Michaela McGowana. Główny bohater filmu to Ralph Walker (Adam Butcher), czternastoletni chłopiec uczęszczający do katolickiej szkoły.

Buntownicza natura chłopca, obarczonego dodatkowo trudną sytuacją rodzinną - ojciec chłopca ginie podczas II Wojny Światowej a matka (Shauna MacDonald) zapada na ciężką chorobę, utrudniają przejście przez trudny okres dojrzewania. Kilka niewinnych, młodzieńczych wybryków chłopca sprawia, że staje się szkolnym odludkiem, a co gorsze popada w konflikt z Ojcem Fitzpatrickiem (Gordon Pinsent) – przełożonym szkoły. Uznawany za tego, który zawsze sprawia kłopoty, zostaje zmuszony do przyłączenia się do szkolnej drużyny biegów cross-country. Regularne treningi mają wypełnić wolny czas Ralpha i być okazją do pozytywnego wykorzystania siły i energii młodzieńca, tym samym odwracając jego uwagę od myśli i zachowań uznawanych w katolickiej, rygorystycznej szkole za niepoprawne.

Choroba matki jest dla młodego chłopca ciężkim przeżyciem. Stawiane diagnozy dają niewielkie szanse na wyzdrowienie. Szkolny trener – Ojciec Hibbert (Campbell Scott), doświadczony biegacz zmuszony do rezygnacji z treningów ze względu na kontuzję kolana, uznaje, że zdarzy się cud jeśli któryś z członków jego zespołu wygra Maraton Bostoński. Ralph rozpoczyna treningi z wiarą, że jego matka wyzdrowieje jeśli on wygra Bostoński Maraton...

Początkowo Ralph nie nadąża za kolegami z zespołu. By stać się lepszym, czyta specjalistyczne książki o bieganiu, wykorzystuje nowe techniki. Ojciec Hibbert postanawia trenować ambitnego młodego biegacza. Jego umiejętności stopniowo stają się coraz lepsze, szybko zyskuje respekt i szacunek szkolnych kolegów. Co więcej, przyciąga uwagę mediów, wygrywając prestiżowy lokalny wyścig.

Współpraca Ralpha i Ojca Hibberta spotykają się z dezaprobatą Fitzpatricka, który zarzeka się, że jeśli wezmą udział w maratonie, Ralph zostanie usunięty ze szkoły, a Hibbert odsunięty od pracy kapłańskiej. Pomimo trudności i niewielkich szans na sukces obaj decydują się na wyjazd do Bostonu. 

kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce