Spirit of the Marathon

Spirit of the Marathon


Tytuł: Spirit of the Maraton
Reżyser: Jon Dunham
Gatunek: film dokumentalny
Rok: 2007

Spirit of the Marathon to film dokumentalny, którego produkcji podjęli się reżyser i maratończyk Jon Durham, producent Gwendolen Twist i trzykrotnie uhonorowany Nagrodą Akademii Filmowej Jonathan Harris.
To opowieść o sześciu biegaczach w różnym wieku, odmiennym statusie społecznym, mniej lub bardziej spełnionych zawodowo i prywatnie, których łączy ten sam cel ? wyzwanie, jakim jest udział w Maratonie w Chicago.

John Bingham, autor słynnej publikacji ?Marathoning for Mortals? mówi: ?Są ludzie, którzy biorą udział w maratonach dla rywalizacji. Są i tacy, którzy pragną je po prostu ukończyć?. Każdym z bohaterów filmu kieruje inna motywacja. Ryan Bradley zazwyczaj trenuje z żoną Colleen. Pierwszy maraton przebiegł rekreacyjnie. Pięć maratonów później zakwalifikował się do słynnego Boston Maraton. Kolejnym wyzwaniem stał się maraton w Chicago. ?Większość ludzi, którzy biorą udział w maratonach zmienia się w jakiś wyjątkowy sposób. To są pozytywne zmiany? ? mówi. Leah Caille trenuje do pierwszego w swoim życiu maratonu. Decyduje się, by wziąć w nim udział pod wpływem piętrzących się trudności jakie pojawiają się w jej w życiu osobistym. Treningi dają się we znaki ale powodują także szereg pozytywnych zmian - mentalnych i fizycznych. Leah mówi: ?Fizycznie stałam się kimś, kogo z trudem rozpoznaje?. Deena Kastor ma na koncie Brązowy Medal Olimpijski z 2004 roku, wiele rekordów Świata i Stanów Zjednoczonych. Dla Deeny Maraton w Chicago jest szansą na zdobycie pierwszego miejsca w światowym maratonie. Gerald Mayers przygodę z bieganiem rozpoczął w latach 70-tych ? czasie słynnego boomu biegowego. Sport traktował rekreacyjnie do czasu swych 65 urodzin, kiedy to w Chicago Tribune przeczytał artykuł o słynnym maratonie. Od tamtej pory wziął udział już w pięciu imprezach. ?Ludzie często pytają mnie dlaczego biegam. Biegam bo to dla mnie bardzo osobiste przeżycie. Dokonuje rzeczy, które dla większości ludzie są nieosiągalne? ? tłumaczy Jerry. Daniel Njenga to światowej klasy maratończyk. Urodzony w Nyahururu w Kenji, obecnie mieszka i trenuje w Japonii. Jak mówi sam Daniel ?Jeśli chodzi o maratony jestem obecnie w pierwszej dziesiątce najlepszych biegaczy. To powoduje, że czuje się  bardzo szczęśliwy?. Lori O?Connor, studentka socjologii Northwestern University w maratonie bierze udział po raz pierwszy. Lori wciąż wyznacza sobie nowe cele. Tym razem zdecydowała, że kolejnym ogromnym przedsięwzięciem będzie udział w maratonie. Przez cztery miesiące trenuje pod nadzorem Chicago Area Runner?s Association (CARA). O?Connor angażuje się również w akcję pozyskiwania funduszy na Genesis of Pittsburgh, agencję adopcyjną non-profit, dzięki której jako dziecko trafiła do rodziny zastępczej. Dla Lori nie liczy się wygrana. Gdy znajomi pytają ?Czy wygrasz?? ona odpowiada: ?Zakończę ten bieg i to jest najważniejsze?.

Zdjęcia zrealizowano w Stanach Zjednoczonych, Europie, Afryce i Azji. Prace dokumentem trwały 4 lata. Długi okres realizacji pozwolił na ukazanie słynnego maratonu wielowątkowo i z szerszej perspektywy. To już nie tylko relacja z biegu. To historia codziennej walki, niezłomności i dążenia do celu.

Dzięki filmowi subkultura biegaczy staje się zrozumiała nawet dla stroniących od sportu a solidna dawka niedostępnych dla laików faktów, ukazuje fenomen maratonu jako przełomowego wydarzenia w życiu każdego, kto choć raz wziął w nim udział. 

 

Katarzyna Burda

kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce