12-godzinny Podziemny Bieg Sztafetowy w Kopalni Soli Bochnia

 

12-godzinny Podziemny Bieg Sztafetowy w Kopalni Soli Bochnia


Opublikowane w wt., 31/03/2015 - 13:03

Termin: 6-8.03.2015


Liczba uczestników: 260


Nagrody:

  • finansowe: 6700 zł
  • rzeczowe: dla każdego zawodnika z miejsc I-III: sól regeneracyjna, gadżety sponsorów biegu, puchary wykute w soli kamiennej, o wartości ok. 1000 zł. Dla wszystkich pamiątki solne, nagrody losowane wśród uczestników: fotele KLER Monodia, torby sportowe, karty upominkowe

Organizatorzy i partnerzy:

  • Klub Biegacza LOK Bochnia
  • Igloo
  • Parker Hannifin Sales Poland
  • Kler
  • Powerade
  • Plastbud
  • Kopalnia Soli Bochnia
  • Miasto Bochnia

Liczba wolontariuszy: 25 osób


Strona internetowa: www.sztafetabochnia.pl

12-godzinny Podziemny Bieg Sztafetowy organizowany jest w  Bochni od 2005 r. z okazji obchodów Dnia Króla Kazimierza Wielkiego, któremu lokalna tradycja przypisuje wyjątkowe zasługi dla miasta - za czasów jego panowania w Bochni wzniesiono ratusz, umocnienia obronne z basztami i czterema bramami, rozpoczęto budowę okazałej gotyckiej świątyni pod wezwaniem św. Mikołaja. Docenili to mieszkańcy solnego grodu wznosząc Monarsze okazały pomnik. Z kilkumetrowego cokołu Kazimierz Wielki spogląda na bocheński Rynek od 140 lat, a mieszkańcy miasta starają się pamiętać o swym Królu przez cały roku, a zwłaszcza w marcu – w Jego imieniny.

Trasa Biegu prowadzi zabytkowymi wyrobiskami bocheńskiej kopalni soli - 212 metrów pod ziemią. Biorą w nim udział zarówno profesjonalni, uznani maratończycy, jak i amatorzy biegów masowych i zdrowego stylu życia z całej Polski, a także z kilku krajów Europy.

Z biegiem lat wzrasta jakość organizowanej imprezy. Zwiększa się też liczba drużyn, chcących wziąć udział w jedynym w skali światowej biegu podziemnym. W bieżącym 2015 roku liczba zarejestrowanych, na dedykowanej stronie internetowej – www.sztafetabochnia.pl,  4-osobowych zespołów wyniosła 229, przewyższając ustalony limit blisko czterokrotnie. Warunki panujące pod ziemią pozwalają na przyjęcie 65 ekip, co sprawia, iż sam proces wyboru startujących jest ekscytujący. O udziale poszczególnych drużyn decyduje transmitowane live w Internecie losowanie, które z rokrocznie z ogromnym zainteresowaniem ogląda na żywo kilkaset osób.

W pakiecie startowym m.in. wysokiej jakości koszulka techniczna z dedykowanym nadrukiem, napoje izotoniczne, kupony zniżkowe, samozaciskowa opaska odblaskowa, bloczek na posiłek, pamiątkowy medal. Na trasie: bufet zawierający napoje i owoce. Przed biegiem i w trakcie, w części ogólnodostępnej: bufet kawowy (herbata, kawa, mleko), bufet śniadaniowy (musli, mleko, płatki wieloziarniste, słodkie bułki, jogurty naturalne, dżemy), strefa odnowy (masaże sportowe), strefa wypoczynku (pufy i maty do odpoczynku).

Zasady rozgrywania biegu są proste, a jednocześnie zupełnie inne od spotykanych na większości biegach odbywających się w Polsce i na świecie. 65 czteroosobowych drużyn rywalizuje między sobą w ciągu 12 godzin. Wygrywa ta, która w tym czasie pokona największą liczbę kilometrów. W danym momencie  na trasie może być tylko jeden zawodnik z każdej drużyny – jak w standardowym biegu sztafetowym.

Co jeszcze wyróżnia 12-godzinny Podziemny Bieg Sztafetowy?

Zawodnicy rozpoczynają pobyt w podziemiach kopalni w dniu poprzedzającym zawody, a kończą w dniu następującym po zawodach. Jest to świetna okazja do integrowania środowiska biegowego. Tutaj rodzą się nowe znajomości, ma miejsce wzajemna wymiana doświadczeń. To tutaj zawodnicy zapraszają się na kolejne biegi organizowane w Polsce. Nie bez znaczenia jest też możliwość bliższego poznania wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Kopalni Soli w Bochni.

Uczestnicy – to dla nich organizujemy ten bieg. Oni są dla nas najważniejsi. Doceniamy ich trud włożony w uczestnictwo w tym wymagającym biegu. Dlatego też każdy startujący staje na podium i odbiera pamiątkowy medal. Otrzymuje też pamiątkową koszulkę i inne świadczenia.

Poza dostępnymi dwoma bufetami dla wszystkich uczestników dostępna jest strefa odnowy świadcząca nieodpłatne zabiegi wykwalifikowanych fizjoterapeutów.

Miejsce, formuła i sposób organizacji imprezy sprawiają, że bieg jest bardzo chętnie odwiedzany przez media.


Wideorelacja:


Tomasz Głód, dyrektor imprezy

W unikatowej w skali świata atmosferze XIII-wiecznych solnych korytarzy trwa 12-godzinna walka o każdy pokonany metr. Emocje towarzyszą uczestnikom nie tylko podczas samych zawodów. Rozpoczynają się już w momencie uruchomienia formularza rejestracyjnego, a w postaci bardzo pozytywnych i trwałych wspomnień na długo pozostają w głowach i sercach biegaczy. To właśnie na te emocje, powodujące nagłą produkcję endorfin na samą myśl o biegu, 12-godzinny Podziemny Bieg Sztafetowy zasługuje na miano Biegowego Wydarzenia Roku.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce