2. Ultramaraton Podkarpacki

 

2. Ultramaraton Podkarpacki


Opublikowane w czw., 28/05/2015 - 12:43


Termin imprezy: 9.05.2015


Liczba uczestników: 332


Nagrody:

Statuetki z brązu (wartość ok. 400zł), medal, gadżety i upominki od sponsorów (bony na usługi dentystyczne, materiały biurowe, zestawy do pielęgnacji ciała, albumy, odżywki).


Organizatorzy:

Stowarzyszenie Ultra Run


Partnerzy:

- miasto Rzeszów,

- gmina Trzebownisko

- gmina Boguchwała,

- gmina Głogów Małopolski,

- gmina Tyczyn,

- gmina Świlcza,

- gmina Lubenia,

-województwo podkarpackie

-komenda miejska policji

Patroni medialni;

-gazeta Nowiny

-Polskie Radio Rzeszów

-TVP Rzeszów

-Ultrabiegi.pl


Liczba wolontariuszy: 90


Strona internetowa: www.ultramaratonpodkarpacki.pl


Opis imprezy:

Lucyna Sroka

Naszym celem jest zaproponowanie imprezy biegowej wszystkim tym, dla których bieganie maratonów stało się już swego rodzaju rutyną i szukają nowych wyzwań i przygód, ale jednocześnie nie czują się na siłach by od razu zmierzyć z dystansami liczącymi 100 km i więcej. Jednocześnie jest to odpowiedź na sygnały jakie do nas docierają, że jest duże zapotrzebowanie na imprezę biegową w formule ultramaratonu. Celem biegu jest również promocja Podkarpacia, piękna jego krajobrazu i przyrody, zabytków oraz biegania jako aktywnej, zdrowej formy spędzania czasu. Impreza ma charakter zarówno sportowy, jak i turystyczny, edukacyjny oraz poznawczy.

Cechą unikalną przedsięwzięcia jest bieg wokół Rzeszowa, jako dużego ośrodka miejskiego i po sąsiadujących z nim gminach. Same zawody sportowe rozegrane zostały na trzech dystansach: 50km (akronim UP50), 70km (akronim UP70) i 115km (akronim UP115). Start i meta zawodów położone są na Rynku w Rzeszowie.

A wszystko zaczęło się od tego, że grupa pasjonatów biegania powołała w 2013 roku stowarzyszenie, by zorganizować bieg na dystansie ultramaratońskim wokół Rzeszowa pod nazwą Ultramaraton Podkarpacki (UP). W tym roku odbyła się druga edycja zawodów. Dzięki zaangażowaniu organizatorów, olbrzymiej pracy wolontariuszy, wsparciu sponsorów udało nam się zorganizować zawody unikalne w skali kraju, o których uczestnicy mówili wyłącznie w samych superlatywach. W 2014r. pakiety startowe dostępne w dodatkowym zapisie rozeszły się błyskawicznie (dokładnie w dwie minuty). Zaraz po zakończeniu rejestracji otrzymywaliśmy emaile z zapytaniem, kiedy zostanie uruchomiona dodatkowa rejestracja...Limit zawodników jaki wówczas wyznaczyliśmy sobie (200 osób, następnie zwiększony do 250) wiązał się z symulacją, jaką przeprowadziliśmy i możliwościami (zaproponowaliśmy uczestnikom m.in. bezpłatny nocleg w warunkach turystycznych). Debiutowaliśmy, nie mieliśmy doświadczenia, nie chcielibyśmy robić zawodów, które powodowałyby słuszną frustrację uczestników spowodowaną chaosem na sali, dostępem do depozytu, odbioru pakietów itp., itd. Kolejną kwestią była wysokość opłaty startowej. Przyjęliśmy filozofię niewygórowanej opłaty startowej, co oznaczało że poważną część kosztów ponoszą Sponsorzy. Oni również deklarowali określone zaangażowanie finansowe i rzeczowe. Oczywiście założenia można zmieniać, więc uznaliśmy, że mając już doświadczenie z zeszłorocznej edycji nadszedł czas, by zwiększyć limit zawodników (do 400 osób) i zorganizować jeszcze jeden nieco krótszy dystans (50km). Wszystkich, którzy nie zdążyli zapisać się na Ultramaraton Podkarpacki w 2014r. zapewnialiśmy, że dokładamy starań, aby Ultramaraton Podkarpacki stał się imprezą cykliczną i na stałe wpisał się w kalendarz biegowy Polski. Tegoroczna edycja była zatem szansą, by wywiązać się ze składanych deklaracji. Oczywiście w kontekście organizacji takiej imprezy trzeba pamiętać też o innych aspektach takich jak chociażby piękne widoki i pragnienie przeżycia ekstremalnej przygody.

Nasza impreza zarówno przez biegaczy, partnerów jak i media postrzegana jest jako w pełni profesjonalna, a co najważniejsze charakteryzująca się niepowtarzalną atmosferą. Organizacja ultramaratonu to jednocześnie świetna okazja do integracji lokalnego środowiska biegaczy i ich rodzin oraz znajomych, którzy z chęcią włączają się w przygotowania uczestnicząc w wycieczkach biegowych mających na celu wyznaczenie trasy i jej poznanie, znakując trasę, organizując wspólne treningi przygotowujące do startu, udzielając się na punktach żywieniowych na trasie, szukając sponsorów, pośrednicząc w rozmowach z władzami gmin itp. 

Imprezy sportowe takie jak Ultramaraton Podkarpacki pokazują, że idea sportowej rywalizacji, rozwoju fizycznego i zasad fair play jest bardzo ważna i, co równie istotne, dostrzegana i doceniana przez ludzi. Dowodem są liczne nagrody jakie zdobył Ultamaraton Podkarpacki w plebiscycie ZŁOTY BIEG organizowanym przez największy portal biegowy w Polsce Maratony Polskie (w tym m.in.: 1 miejsce za debiut organizacyjny, 1 miejsce za bieg górski, 2 miejsce za bieg średni 200 - 499 uczestników, 1 miejsce w kategorii najlepszy bieg w województwie podkarpackim).

Bardzo cieszyła nas popularność Ultramaratonu Podkarpackiego!Dlaczego nasz bieg powinien otrzymać tytuł/wyróżnienie Biegowego Wydarzenia Roku?

Dowodem niech będą przykładowe relacje uczestników UP 2015. Ilekroć czytamy coś takiego pąsowiejemy z dumy:

 

Jak dla mnie "pierwszaka" Jesteście wielką ekipą. Zróbcie nam to i za rok.

Ku Jon

 

To piękne, że potraficie się tak jednoczyć w celu zorganizowania tak świetnej imprezy sportowej/biegowej jakim niewątpliwie jest Ultramaraton Podkarpacki. Jesteście jedyni w swym rodzaju. Jestem pełen uznania że potraficie wszyscy zakasać rękawy i często kosztem życia rodzinnego, tworzyć coś tak wspaniałego jak UP dla Rzeszowa, Podkarpacia i Polski, To był dla mnie zaszczyt, że mogłem przez te dwa dni coś dać od siebie:)

Rysiek-wolontariusz

 

Byliście Mega dziękuję  byłem pierwszaczkiem i nie spodziewałem się takiego super podejścia organizatorów i Wolontariuszy.   Jeszcze raz dzięki!

Wojtek Warzywniak

 

Lucynka, dziękuję, czuję sie ULTRASEM przełamanie MEGAKYZYSU daje do myślenia .....nie wiem czy mozna te NASZE UP, Ultramaraton Podkarpacki zorganizować lepiej to jest KULTOWA impreza , światowa, w fajnym Rzeszowie z niesamowitymi LUDŹMI

Henryk Mikołajczyk

Dzięki za świetną imprezę! Debiut marzenie w przepięknym terenie :)

Adam Wiejak

 

Witam Najlepszy Ultramaraton w Polsce , chciałam Wam wszystkim bardzo podziękować , było wspaniale , dzięki Wam poczułam się jak w Rodzinie. Szkoda że nie mieszkam w Rzeszowie, ale cieszę się że za rok do Was wrócę  to było piękne inspirujące przeżycie  bardzo Wam dziękuję ! ściskam Wszystkich po kolei

Dominika Lak

Robicie fantastyczną imprezę. Jedną z moich ulubionych. Miło jest widzieć te uśmiechnięte gęby organizatorów - od wolontariuszy, strażaków i policjantów do szefów imprezy. Choć na Podkarpaciu jest kilka imprez ultra - to wasza jest największym lokalnym świętem.(.)Nie można też nie wspomnieć o oprawie. Start i meta zlokalizowane na rynku dwustutysięcznego miasta muszą robić duże wrażenie. Tego nie ma nigdzie indziej.

Hubert Puka

Koniec bulwarów, ul. Chopina i aleja pod Kasztanami. Wtedy już uwierzyłam, że to może się udać! Zwłaszcza jak pod wpływem dopingu przechodniów oraz dźwięku bębnów podbiegłam pod niewielką górkę przy multimedialnej fontannie. I ujrzałam to... Dwóch harleyowców podkręcających wrrrumwrrrum obroty w swych rumakach i mówiących do mnie, że witamy, że jazda i że zapraszamy teraz do mety! W eskorcie motocykli biegłam! Czujecie! Wrrrumwrrrum! Niesamowite to było!

 

Run Bo

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce