26. Bieg Niepodległości w Warszawie

 

26. Bieg Niepodległości w Warszawie


Opublikowane w pon., 09/02/2015 - 14:44

Największy uliczny bieg w historii polskiego biegania. Biegacze pokonali 10-kilometrową trasę wiodącą Al. Jana Pawła II, wiaduktem nad Alejami Jerozolimskimi, ul. Chałubińskiego do Alei Niepodległości. Biegacze zawracali w prawo na wysokości ul. Rakowieckiej, zawodnicy Nordic Walking – nawrót na wysokości ul. Koszykowej, powrót drugą stroną w/w ulic. 

Impreza od lat jest jednym z najważniejszych punktów obchodów Dnia Niepodległości w stolicy.


Termin: 11.11.2014


Liczba uczestników: 12 295 (limit 15 000)


Nagrody:

  • rzeczowe - w tym dla zwycięzców
  • nagrody specjalne w postaci srebrnych sygnetów ze złotym orłem dla najlepszych biegaczy open, najlepszych zawodników na wózkach, osób które zajęły 26., 96. i 1918. miejsce, oraz najstarszy zawodnik wyłoniony wśród uczestników, który pokonał rasę w limicie czasowym. 

Organizatorzy i partnerzy:

  • Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA
  • Sponsor strategiczny: PKO Bank Polski
  • Sponsor techniczny: Asics
  • Sponsor: AA Drink, Amway, Renault, Garmin
  • Patronaty honorowe: Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Obrony Narodowej, Muzeum Niepodległości, Polski Związek Lekkiej Atletyki, Ministerstwo Sportu i Turystyki,
  • Partnerzy: Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław, Hulakula, Centrum Handlowe ARKADIA, Radisson, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A., Skrzydlaci.pl, Wydawnictwo Inne Spacery, Fundacja Trzy Kroki, Pasjonaci Muzyki Trzy Czwarte, Chorągiew Stołeczna ZHP, Probrand, Drukarnia Blue Space, Komputery DMX, Tanie Koszulki, Fotomaraton.pl, Idee Kaffee.

Liczba wolontariuszy: 500


Strona internetowa:
http://aktywnawarszawa.waw.pl/bieg-niepodleglosci


11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała władzę nad podległym jej wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. Po pertraktacjach z Centralną Radą Żołnierską niemieckie wojska zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. Tego dnia, po 123 latach zaborów, Polska powróciła na mapy świata.

Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa, chcąc uczcić te wydarzenia, już od 26 lat organizuje Bieg Niepodległości. Jego trasa liczy 10 kilometrów i wiedzie głównymi ulicami Warszawy. W Biegu Niepodległości liczy się nie tylko wynik sportowy, najważniejsza jest pamięć i cześć, którą uczestnicy oddają historii. Zawodnicy otrzymują białe i czerwone koszulki, w których ustawiają się na starcie tworząc „Żywą Flagę” podkreślając tym samym patriotyczny charakter imprezy. 

Ponadto, każdego roku, organizowane są specjalne atrakcje. Sylwetka Rotmistrza Pileckiego była motywem przewodnim tej edycji biegu. Chcemy przypominać jego życie i dokonania. W pakiecie startowym uczestnicy znaleźli specjalną broszurę, przed biurem zawodów zlokalizowana była specjalna wystawa, a na samym biegu gościem specjalnym i starterem honorowym był syn Rotmistrza Pileckiego Pan Andrzej Pilecki.

Marcin Kuriata, Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA

Bieg Niepodległości jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w historię Warszawy. Jego wyjątkowy, patriotyczny charakter jest ceniony zarówno wśród profesjonalnych biegaczy, jak i amatorów. Połączenie  świętowania historycznych wydarzeń  z aktywnością fizyczną to przez wielu uznany sposób spędzania wolnego czasu. 

Bieg wyróżnia się atmosferą oraz faktem, że kluczowym powodem udziału nie jest wynik. Jest skierowany do wszystkich zarówno zawodowców, jak i biegaczy amatorów. Profesjonalnie przygotowana trasa, interesujące nagrody, podniosła atmosfera oraz wiele atrakcji w postaci np. grup rekonstrukcyjnych to wszystko powoduje, że Bieg Niepodległości cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród warszawiaków i nie tylko. 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce