II Biegi Niepodległości w Ostrowcu Św.

 

II Biegi Niepodległości w Ostrowcu Św.


Opublikowane w śr., 21/01/2015 - 11:22

 


Impreza z okazji Święta Niepodległości z dwoma biegami open (4 i 10 km) oraz biegami dzieci i młodzieży w programie.


Termin imprezy: 9.11.2014


Liczbą uczestników: 700 (118 w biegu głównym)


Nagrody:

  • Kilkadziesiąt nagród rzeczowych rozlosowanych pośród wszystkich uczestników, w tym rower górski.

Organizatorzy i partnerzy:

  • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Świętokrzyskim
  • Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św.
  • Grupa Ratownictwa PCK w Ostrowcu Św.
  • Zespół Szkół Nr 3 w Ostrowcu Św.

Liczba wolontariuszy: 34


Strona internetowa:


Impreza zagościła ponownie w Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i zgromadziła rekordowe 700 osób - od przedszkolaków, poprzez uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, po seniorów. Po raz pierwszy w Ostrowcu Św. biegi open odbyły się przy użyciu profesjonalnej obsługi pomiarowej. 

Wielkie sportowe emocje, a kto wie czy nie największe tego dnia, rozpoczęły się już na samym początku. Na starcie stanęli bowiem najmłodsi. Dla wielu z nich był to zapewne pierwszy w życiu taki bieg, dlatego radości z pokonanego dystansu (ok. 100m) nie było końca, zarówno wśród samych przedszkolaków, jak i ich rodziców. Z biegiem czasu dystans, który należało pokonać wydłużał się, a na starcie stawali coraz starsi biegacze. 

Rywalizacja całkiem na serio rozpoczęła się, kiedy do wspólnej zabawy przyłączyli się uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych, którzy do pokonania mieli już trasę o długości ok. 1 kilometra. Bieg na tym samy dystansie miały również do pokonania dziewczęta ze szkół gimnazjalnych. 

Główna trasa Biegów Niepodległości przebiegała alejkami okalającymi niemal w całości największy ostrowiecki skwer i mierzyła prawie 2 kilometry. Zanim jednak ruszyli na nią uczestnicy biegów open, jako pierwsi zmierzyli się z nią chłopcy ze szkół gimnazjalnych.

Tuż po zakończeniu biegów szkolnych swoje stanowiska uruchomili pracownicy firmy pomiarowej. To był znak, że na start ruszyli główni bohaterowie II Biegów Niepodległości w Ostrowcu Św., rywalizujący w biegach open. Na starcie stanęło 63 osoby zgłoszone do biegu na ok. 4km (dwie pętle) oraz 55 osób zgłoszonych do biegu na ok. 10km (pięć pętli). Uczestnicy tych biegów byli dodatkowo sklasyfikowani w dwóch kategoriach wiekowych wśród kobiet oraz czterech wśród mężczyzn. Wszyscy prócz numerów startowych oraz specjalnych chipów otrzymali również biało-czerwone kotyliony, które doskonale wpisały się w uroczystość Narodowego Święta Niepodległości, dla której spotkali się tego dnia. 

Nad bezpieczeństwem biegających tradycyjnie czuwała Grupa Ratownicza przy ostrowieckim oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża, ale na szczęście nie mieli tego dnia zbyt wiele pracy, bo obyło się bez poważniejszych urazów. Na wszystkich uczestników Biegów Niepodległości 2014 czekała pożywna grochówka, a na najlepszych w swoich kategoriach wiekowych dyplomy, medale oraz nagrody rzeczowe. Imprezę zakończyło losowanie nagród rzeczowych, wśród których czekał rower górski!

Zwycięzcy Biegu Open na ok. 4km:
K-I: 1. Kinga Kacuga (Pętkowice) - 0:15:09,49
K-II: 1. Dorota Pater (Ostrowiec Św.) - 0:19:01,24
M-16: 1. Wojciech Jarosz (Juventa-Kobex Starachowice) - 0:12:14,42
M-30: 1. Paweł Wosiek (Centrum Sport Ostrowiec Św.) - 0:14:26,70
M-40: 1. Jarosław Comber (Ostrowiec Św.) - 0:16:11,59
M-50: 1. Andrzej Leśniewski (Politechnika Warszawska, Zwoleń) - 0:13:42,62

Zwycięzcy Biegu Open na ok. 10km:
K-I: 1. Blanka Lichota (Bałtów) - 0:58:41,33
K-II: 1. Aldona Kaim (Biegiem Radom) - 0:47:30,52
M-16: 1. Michał Jagieło (Sport Medical Rehabilitacja Running Team, Lubienia) - 0:34:19,71
M-30: 1. Grzegorz Rakoczy (Sport Medical Rehabilitacja Running Team) - 0:34:47,19
M-40: 1. Mirosław Wicha (Opatów) - 0:37:52,25
M-50: 1. Krzysztof Komar (LKB Rudnik, Nietulisko) - 0:41:05,85

Grzegorz Bażant, organizator

Dlaczego Nasz bieg powinien otrzymać tytuł Biegowego Wydarzenia Roku? Bo łączy w sobie sport, rekreację i edukację. Łączy pokolenia. Głównym powodem, dla którego tego dnia spotyka się blisko tysiąc osób jest uczczenie Narodowego Święta Niepodległości, ale przy okazji z powodzeniem realizowana jest misja popularyzacji biegania wśród mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce