parkrun Polska (cykl biegowy)

 

parkrun Polska (cykl biegowy)


Opublikowane w śr., 17/12/2014 - 15:17

Cykl biegów rekreacyjnych na dystansie 5 km organizowanych na terenie parków, skwerów, bulwarów w całej Polsce. Trasy łatwe, dostępne dla wszystkich, w tym biegaczy z wózkami, bez względu na staż biegowy.


Termin: Każda sobota, godz. 9:00


Lokalizacja: 15+ miast w całej Polsce


Nagrody:

 • finansowe – brak
 • rzeczowe: puchary za roczną klasyfikację punktową, koszulki za ukończenie 10, 50, 100, 250 biegów parkrun

Liczba wolontariuszy: 70 we wszystkich lokalizacjach


Organizatorzy i partnerzy:

 • Fundacja parkrun Polska (Organizator)
 • PZU (Sponsor Strategiczny)
 • DHL Express Polska (Sponsor Główny)
 • Ziaja Ltd (Sponsor Główny)
 • Magorex (Partner)
 • Jabra (Partner)

Parkrun to najszybciej rozwijająca się cykliczna inicjatywa biegowa o charakterze masowym na świecie. Powstały w Londynie w 2004 roku parkrun skupia obecnie ponad 1,3 miliona uczestników w 9 krajach świata i organizowany jest w ponad 550 lokalizacjach, w ramach których co tydzień w biegach udział bierze ponad 70000 biegaczek i biegaczy. parkrun oferuje bezpłatne biegi na dystansie 5 km z pomiarem czasu, organizowane przez cały rok, w każdą sobotę o 9.00 rano. Biegi, które dostępne są dla każdego (również biegaczy z wózkami oraz psami), organizowane są w centralnych, ogólnie i łatwo dostępnych przestrzeniach na terenie większych i mniejszych miast.

Celem inicjatywy jest zachęcenie jak największej liczby osób do regularnej aktywności fizycznej w postaci biegania. Poprzez bezpłatny udział, swoją cykliczność, łatwy poziom tras oraz ich umiejscowienie parkrun jest doskonałym sposobem na uprawianie cyklicznej aktywności fizycznej wśród społeczności biegowej i we wspaniałej atmosferze.

Polska dołączyła do inicjatywy parkrun w październiku 2011, kiedy to otwarta została pierwsza lokalizacja parkrun w Gdyni. Od początku istnienia w Polsce inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony biegaczy oraz społeczności lokalnych mieszkańców w różnych częściach kraju. Na dzień dzisiejszy parkrun Polska to ponad 20 000 uczestników, ponad 1000 edycji biegów zorganizowanych od początku istnienia parkrun Polska w 15 miejscach kraju oraz ponad 90 000 uczestników, którzy stanęli do tej pory na starcie polskich edycji biegów. Obecnie, w sobotnich spotkaniach w ramach parkrun bierze udział ponad 1000 uczestników, a podobna liczba dokonuje rejestracji.

W roku 2015 naszym celem będzie zwiększenie liczby obecnych lokalizacji o co najmniej 10 nowych miast oraz przynajmniej podwojenie liczby zarejestrowanych na chwilę obecną uczestników w ramach polskiej edycji parkrun.

W roku 2014 parkrun Polska został wyróżniony wśród 10 imprez biegowych w ramach organizowanego przez Festiwal Biegowy plebiscytu na Biegowe Wydarzenie Roku.

Jakub Fedorowicz, inicjator i koordynator parkrun w Polsce

Uważamy, że nasza impreza zasługuje na wyróżnienie z kilku powodów:

 • jesteśmy imprezą, której brakuje w Polsce, która daje możliwość wielu osobom rozpocząć przygodę z bieganiem,
 • poprzez formułę imprezy o charakterze sportowo-rekreacyjnym pozwala osobom, które nie są jeszcze gotowe na start w profesjonalnych zawodach, na spróbowanie swoich biegowych sił i postawienie pierwszych biegowych kroków,
 • bezpłatny udział, cykliczny charakter, łatwo dostępne i łatwe trasy, brak rywalizacji, brak ograniczeń wiekowych powodują, że parkrun jest dla każdego, zarówno indywidualnych osób, jak i całych rodzin,
 • udział w parkrun daje możliwość (szczególnie młodzieży) zaszczepienia idei aktywności fizycznej, jako nieodłącznego elementu życia i higieny,
 • oparcie organizacji naszych biegów o wolontariuszy powoduje, że parkrun wykracza poza obszar sportu i ma również wymiar społeczny – w ramach parkrun każdy uczestnik czuje się ważny i potrzebny oraz ma możliwość podarowania czegoś swojej społeczności,
 • poprzez globalny charakter oferujemy możliwość bycia częścią ponad milionowej społeczności biegaczy na świecie oraz udziału w parkrun w różnych miejscach Polski i globu (kod uczestnika rozpoznawany jest na całym świecie).

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce