Bieg Rycerski w Świeciu

 

Bieg Rycerski w Świeciu


Opublikowane w pon., 11/07/2016 - 19:35

Charakterystyka:

Impreza popularyzująca bieganie oraz aktywność fizyczną z podkreśleniem walorów turystycznych miasta. Stylizowana na średniowieczny turniej. Biuro zawodów z lokalizowane w zamku krzyżackim, meta na dziedzińcu zamczyska, nadanie tytułów rycerskich oraz tytułów dam dworu dla zwycięzców to wszystko nawiązuje do epoki średniowiecza i zmagań rycerskich w innej postaci. Krzyżacka twierdza położona w widłach rzek Wisły oraz Wdy stała się areną sportowych zmagań. Nie zabrakło także atrakcji dla osób towarzyszących biegaczom – pokazów pojedynków rycerskich, degustacji pierogów domowej roboty a także ciast przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. 

Świeciu pojawiło się blisko 700 biegaczy z naszego regionu ale nie tylko byli zawodnicy z Gdańska, Poznania, Inowrocławia, Gniezna, Tucholi, Chojnic, i wielu innych miejscowości w Polsce.
Do zamku w Świeciu przybyli również rycerze, tym razem byli to Rycerze Chorągwi Toruńskiej którzy zapewnili wspaniałą oprawę Biegu Rycerskiego. 

Punktualnie o 11:00 start do biegu oznajmił wystrzał ze średniowiecznej mini-bombardy, cały peleton biegaczy ruszył na trasę która prowadziła w kierunku Kościoła Farnego  w Świeciu, dalej wałem rzeki Wdy na Zamek a później poprowadziła biegaczy w stronę Głogówka i ponownie skierował skierowała na dziedziniec Zamku gdzie była usytuowana meta.

Na linii mety na wszystkich czekały okazjonalne medale stylizowane na średniowieczne monety. Dekoracji dokonywali nasi współorganizatorzy, między innymi Burmistrz Świecia, Przewodniczący Rady Miejskiej w Świeciu gość honorowy maratończyk i Olimpijczyk Pan Jan Huruk, później dla wszystkich były pyszne drożdżówki i woda, następnie po chwili odpoczynku każdy zawodnik mógł się udać na zamkowy Camping gdzie czekały pyszne pierogi przygotowane przez Koło Gospodyń z Chrystkowa.  

Po odpoczynku na dziedzińcu Zamku w Świeciu Rycerze Chorągwi Toruńskiej przygotowali pokazali walki rycerskiej w pełnym rynsztunku, było to bardzo widowiskowe i trzeba przyznać że również bardzo trudne gdyż cała zbroja waży około 30 kg. Później w komnatach Zamku nastąpiła ceremonia dekoracji i wręczenia pucharów oraz glejtu nadania tytułu rycerskiego na trójki najszybszych mężczyzn oraz dekoracja i nadanie tytułów Dam Dworu na pierwszych trzech pań, a następnie dekoracje zawodników i zawodniczek w kategoriach wiekowych, i dodatkowej kategorii pracowników Mondi który był naszym partnerem. 

Organizatorzy przygotowali dla zawodników również mnóstwo nagród które były losowane i wydawane na podstawie numerów startowych. Główną nagrodą okazało się zegarek z GPS marki Polar M400. Po dokonaniu dekoracji i wręczeniu nagród organizatorzy zaprosili na scenę wszystkie osoby pracujące przy organizacji Biegu Rycerskiego, w tym miejscu należy podkreślić owocną współpracę lokalnych władz, instytucji, firm, i pasjonatów niekoniecznie biegaczy, bez których nie udało by się przygotować tak świetnie zorganizowanej imprezy.  

Pomysłodawcą i organizatorem po raz trzeci była grupa biegowa ze Świecia The Runners Świecie, patronat nad biegiem objął Burmistrza Świecia Pan Tadeusz Pogoda a osobiście bardzo wspierał inicjatywę Wiceburmistrz Krzysztof Kułakowski. - Duże wsparcie otrzymaliśmy od Urzędu Miasta w Świeciu, Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świeciu, Starostwa Powiatowego w Świeciu, Izby Regionalnej, firmy Mondi S.A. Mondi Corugate, Mondi Bags, naszymi partnerami byli również firma Veolia Północ, Ratmas, PoloMarket, Concept, El-Wikło, AM Group – SOLANO.

W tym roku ponownie do organizacji dołączyła fantastyczna grupa naszych lokalnych Motocrossowców Obywatelska Inicjatywa Offroadowa, dzięki ich pracy i zaangażowaniu można było podołać ciężkim wyzwaniom logistycznym. Dziękujemy oczywiście wszystkim wolontariuszom którzy spisali się na medal i którzy dzielnie pracowali przez kilka dni aby sprostać oczekiwaniom wszystkim przybyłym gościom.


Termin: 14.05.2016 r.


Liczba uczestników: 629 osób


Nagrody: 12 000 zł


Partnerzy:

  • The Runners Świecie – Klub Sportowy WDA Świecie 
  • Urzęd Miasta w Świeciu, Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świeciu, Starostwo Powiatowe w Świeciu, Izba Regionalna, firmy:  Mondi S.A. Mondi Corugate, Mondi Bags, naszymi partnerami byli również firma Veolia Północ, Ratmas, PoloMarket, Concept, El-Wikło, AM Group – SOLANO

Liczba wolontariuszy: 50 osób


Strona internetowa: http://biegrycerski.pl/


Tak organizatorzy zachęcają do głosowania:

Nasza impreza to nie tylko zawody, to rodzinny piknik średniowieczny z wieloma atrakcjami. Część zawodników się przebiera w zbroje  , trasa jest bardzo płaska co pozwala na dobry wynika , ale i również jest bardzo malownicza. Prowadzi w koło średniowiecznego zamku, przy zabytkowym kościele farnym i między pięknymi polami rzepaku który właśnie w maju cudownie zakwita na żółto. 


Formularz elektroniczny:

Chudy Wawrzyniec w Beskidzie Żywieckim - 8.08.2015

lub

Wyślij SMS pod numer 70068 o treści BIEGI96 + ew. uzasadnienie wyboru 

(koszt 0,65 zł z VAT)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce