Bieg z książką „Sążnisty Sienkiewicz” w Toruniu

 

Bieg z książką „Sążnisty Sienkiewicz” w Toruniu


Opublikowane w wt., 21/06/2016 - 11:41

Charakterystyka:

Drugie już Bieg z książką "Sążnisty Sienkiewicz" odbył się w niedzielę 15 maja 2016 na terenie kampusu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz w jego leśnych okolicach. Bieg miał formułę otwartą i dostępny był dla wszystkich zainteresowanych. Promocja imprezy skierowana była szczególnie do osób, które rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem i traktują je jako formę rekreacji, z mniejszym naciskiem na rywalizację i wyczynowość.

Ta nietypowa impreza biegowa promowała zarówno zdrowy styl życia poprzez bieganie, jak i upowszechniała  czytelnictwo książek. Warunkiem udziału było pokonanie trasy z książką w ręku. Ciężar książki musiał się mieścić w przedziale 300-1000 gram. Książka mogła być o dowolnej tematyce, jednak dodatkową klasyfikację przewidziano dla osób, które biegły z książkami autorstwa Henryka Sienkiewicza. Autor ten został wyróżniony z uwagi na Rok Henryka Sienkiewicza. Do roku urodzenia Noblisty nawiązywał także dystans trasy, który wynosił 1846 sążni nowopolskich (3190 m) – jednostki miary obowiązującej w Królestwie Polskim w tym okresie. Dystans = data urodzenia Henryka Sienkiewicza x sążeń nowopolski (1 sążeń nowopolski = 1,7 m) = 1846 x 1,728 m = 3189,888 m ~ 3190 m. W tej klasyfikacji wzięło udział aż 67% biegaczy!

Trasa biegła przez kampus i lasek uniwersytecki po terenie utwardzonym i po leśnych ścieżkach. Na starcie stanęła m.in. zawodniczka z wózkiem dziecięcym, w którym przez całą trasę smacznie spało niemowlę. Inna zawodniczka wbiegła na metę, czytając „W pustyni i w puszczy”.  Każdy z uczestników Biegu otrzymał pamiątkowy medal w formie zakładki do książki. Deszcz spadł dopiero po dotarciu wszystkich do mety, ale wiatr dawał się we znaki zarówno organizatorom, jak i zawodnikom.

Dla 3 najszybszych zawodników w kategorii kobiet oraz mężczyzn przewidziano nagrody – kupony o wartości 100, 80 i 60 zł) do realizacji w Księgarni Uniwersyteckiej. Dodatkowe klasyfikacje zostały nagrodzone wartościowymi gadżetami uniwersyteckimi m.in. pendrivami w kształcie Mikołaja Kopernika oraz Absolwenta UMK.


Termin: 15.05.2016


Liczba uczestników: 118 osób

Nagrody: 1100 zł


Partnerzy
Uniwersytet Mikołaja Kopernika - Program Absolwent UMK, Klub Maratoński UMK oraz Biblioteka Uniwersytecka UMK


Liczba wolontariuszy: 20 osób


Strona internetowa: https://absolwent.umk.pl/bieg-z-ksiazka-2016


Tak organizatorzy zachęcają do głosowania:

Bieg z książką to impreza nietypowa, która promuje zarówno zdrowy styl wypoczynku fizycznego, jak i umysłowego, w myśl maksymy „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Jako społeczność związana z uniwersytetem pragniemy promować zarówno wysiłek fizyczny, jak i umysłowy - czytanie książek (stąd idea biegu, książki, dystans i dodatkowa klasyfikacja, nawiązująca do polskiego noblisty). Bieg propaguje także bezpieczne bieganie, bez zbędnego nacisku na wyniki i wyścigu po nagrody. Dzięki naszemu biegowi wielu uczestników rozpoczęło swoją przygodę z bieganiem i zamierza ją kontynuować.  


Formularz elektroniczny:

lub

Wyślij SMS pod numer 70068 o treści BIEGI89 + ew. uzasadnienie wyboru 

(koszt 0,65 zł z VAT)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce