Flexistav Bieg Granią Tatr w Zakopanem - 15.08.2015

 

Flexistav Bieg Granią Tatr w Zakopanem - 15.08.2015


Opublikowane w czw., 07/01/2016 - 09:18

Charakterystyka:

Po rocznej przerwie do kalendarza biegów górskich wróciło ultra wyzwanie w Tatrach. W 2013 roku impreza wzbudziła ogromne zainteresowanie, zapisy skończyły się po 6 minutach i limit 250 zawodników pozostawił niedosyt. W 2015 roku udało się uzyskać zgodę Tatrzańskiego Parku Narodowego na 350 zawodników i wspólny start. 

Trasa pozostała właściwie bez zmian: start na Siwej Polanie u wyloty Doliny Chochołowskiej, dalej do schroniska i na grań Grześ -Wołowiec - Jarząbczy Wierch z pierwszym punktem regeneracyjnym w Schronisku na Hali Ornak. Stamtąd na Ciemniak, Czerwone Wierchy i Kasprowy aż do Murowańca (drugi punkt odżywczy). Z Hali Gąsienicowej zawodnicy podejdą na Krzyżne, zbiegną do Pięciu Stawów i Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej przez Rówień Waksmundzką i Polanę pod Kopieńcem do mety, która nie będzie już usytuowana w Kuźnicach, a 1,5km dalej w okolicy ronda kuźnickiego w Zakopanem. Także nowy dystans to ok.71km z przewyższeniem +5000/-4950m. Limity czasowe nie zmieniły się, wynosiły 6h 30min (od startu) na Hali Ornak, 10h w Murowańcu i 14h przy Wodogrzmotach Mickiewicza. Start o godzinie 4.00 rano, limit na całą trasę 17h. Wielu uważa, że to najtrudniejszy technicznie bieg ultra w Polsce… 

Aby zapisać się na zawody w tym roku, należało mieć zebrane 3 punkty w maksimum dwóch biegach kwalifikacyjnych w latach 2013-2014, a dodatkowo mieć trochę szczęścia - chętnych do startu było trzy razy więcej niż miejsc i o pozycji na liście startowej decydowało losowanie.  W 2015 roku dodatkowa atrakcja czekała na kibiców - aż 70 zawodników otrzymało lokalizatory GPS, dzięki którym od startu do mety można było śledzić ich dokładną pozycję. Mapa była dostępna on-line a także na mecie, gdzie został ustawiony ekran.

Na liście startowej nie brakowało rekordzisty trasy Przemka Sobczyka (przypomnijmy, że wygrał on „Grań Tatr” w czasie 9h09min), a także niezwykle mocnych Jacka Żebrackiego, Bartka Gorczycy, Piotra Hercoga, Piotrka Biernawskiego, Łukasza Szumca i wielu innych. Ostatecznie zwyciężył Bartek Gorczyca, zbliżając się do rekordu starej trasy… Silną ekipę biegaczy wystawiło także Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, współorganizator zawodów oraz kluby wspinaczkowe i skialpinistyczne. Ten fakt cieszy tym bardziej, że w 2013r. w pierwszej „20” znalazło się aż siedmioro przedstawicieli narciarzy i wspinaczy!

Wśród pań zobaczyliśmy ponownie Anię Figurę z Zakopanego, która w pierwszej edycji była druga, a teraz wygrała kategorię kobiet oraz min. Agę Korpal, Olgę Łyjak, Alicję Paszczak czy Natalię Tomasiak. Wszystkich kibiców i zawodników witała meta, gdzie przy muzyce i wesołej atmosferze, można było miło spędzić czas w miasteczku biegowym: dostać gadżety zawodów, zjeść smaczne posiłki dla sportowców oraz wyroby regionalne, poznać nowości firm biegowych i outdoorowych oraz kupić sprzęt biegowy w atrakcyjnych cenach. 


Termin: 15.08.2015


Liczba uczestników: 336 osób


Nagrody: 18 000 zł


Partnerzy:

Flexistav Sport, Eutelsat, Salomon, Nutrend, Buff, Suunto, Piekarnia Cukiernia Gałuszka z Żywca i Samanta z Zakopanego, PKL, Bieganie.pl, Salco, Sportique, Nikwax,  Lyo Food, Compex, City Trail, UKA, Trail.pl, Sportovia,  Karczma Polany i TrackCourse, Schroniska na Hali Ornak i Murowaniec, hurtownia Brutal z Zakopanego i Nałęczowianka, COS OPO Zakopane, Burmistrzowi Leszek Dorula oraz Biuro Promocji Zakopanego.


Liczba wolontariuszy: 120 osób


Strona imprezy: www.graniatatr.pl


Tak do głosowania zachęcają organizatorzy:

To jedyny tak długi i trudny bieg w Tatrach, po obu stronach granicy. Organizowany co 2 lata przyciąga najlepszych zawodników, a także wspaniałych wolontariuszy, którzy przyjeżdżają z całej Polski. Niepowtarzalna atmosfera, kameralny nastrój, wielkość gór oraz niezapomnieni turyści, którzy z oddaniem kibicują na całej trasie, przy schroniskach i na mecie. To tworzy klimat, który potwierdzają niemal wszyscy uczestnicy…


Formularz elektroniczny:

lub

Wyślij SMS pod numer 70068 o treści BIEGI41 + ew. uzasadnienie wyboru 

(koszt 0,65 zł z VAT)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce