Maraton Puszczy Noteckiej - 20.09.2015

 

Maraton Puszczy Noteckiej - 20.09.2015


Opublikowane w czw., 11/02/2016 - 10:59

Charakterystyka:

Maraton Puszczy Noteckiej stanowi kwintesencję największych skarbów Gminy Sieraków. Podczas biegu na dystansie 42 km malowniczy krajobraz zmienia się wielokrotnie prezentując uroki pobliskich jezior rynnowych, wydmowych wałów czy zróżnicowanych lasów. W pierwszej edycji Sierakowskiego maratonu biegacze mieli okazje zmierzyć się z labiryntem dolin i pagórków, którym kiedyś maszerowały wojska Napoleona. Do dzisiaj legendy tych zdarzeń oraz zapomniane historie żołnierzy odcisnęły trwały ślad w lasach Puszczy Noteckiej. 

Dla biegaczy wyzwaniem były piaszczyste wydmy zwane Francuskimi Górami z punktem widokowym na wieży obserwacyjnej, z której rozpościera się morze drzew sięgających aż po horyzont. Jeszcze wcześniej do ciekawych przeszkód można zaliczyć bieg w poprzek jeziora przez specjalną groblę. Ważnym wyróżnikiem biegu okazała się premia górska, która była osobnym elementem rywalizacji dla biegaczy. Na pagórkowatym terenie do pokonania było wzniesienie, którego najwyższy punkt osiągał aż 88 m.

Impreza poza atrakcyjnymi walorami turystycznymi i zróżnicowanym profilem trasy to również ogromny zasób fauny i flory czekający na biegaczy pośród lasów puszczy. Puszcza Notecka to jedna z najważniejszych ostoi ptaków drapieżnych i leśnych związanych z lasami borowymi tj. rybołów, gągoł, kania ruda, kania czarna, lelka, dzięcioł czarny, orzeł bielik, żuraw, puchacz czy zimorodek i inne. 

Warto podkreślić że poza aspektami turystycznymi czy przyrodniczymi bieg ma funkcje społeczne. Integruje osoby z różnych środowisk, grup społecznych, które podczas wspólnej organizacji biegu uczą się pracy w zespole, współdziałania oraz kreatywnego myślenia. Warto podkreślić, że Maraton Puszczy Noteckiej to impreza o charakterze rodzinnym, stworzona dla miłośników biegania oraz kierowana jest dla wielu pokoleń aktywnych sportowców. 

Ciekawym akcentem samego biegu jest lokalizacja biura zawodów w Muzeum Zamek Opalińskich, które wnosi ze sobą aspekt historyczny, kulturalny i edukacyjny. W ramach wydarzenia dla uczestników przygotowano w gmachu zamku specjalne wykłady w podczas których znani i utytułowani zawodnicy Marcin Kęsy oraz Łukasz Kalaszczyński opowiedzieli o swoich przygotowaniach, motywacji i o samych biegach. Dodatkowo każdy z biegaczy miał okazję zapoznać się ze specjalnie przygotowaną na okazję maratonu wystawą zdjęć, która prezentowała najciekawsze wydarzenia sportowe w gminie Sieraków. 

Maraton Puszczy Noteckiej to lokalne święto biegania, święto wzbudzające emocje u mieszkańców, kibiców i zawodników, którego celem jest przede wszystkim promocja aktywnego wypoczynku w gminie Sieraków, wskazanie możliwości alternatywnego wypoczynku, ukazanie atrakcyjności terenów leśnych zachodniej Wielkopolski oraz przedstawienie gminy Sieraków jako miasta przyjaznego dla sportowców. Maraton jest również okazją do integracji biegaczy amatorów, którzy w niekonwencjonalny sposób pragną spędzić wolny czas. 

W ramach biegu przygotowano również sportową wioskę nad rzeką Wartą przeznaczoną dla turystów, kibiców i zawodników finiszujących po biegu. Tam dokonywano uroczystych dekoracji najlepszych uczestników oraz to właśnie tam zakończono pierwszą edycję biegu. Dodatkowo można było zakupić lokalne wyroby, produkty regionalne oraz zdrową żywność od ekologicznych przedsiębiorców. 


Termin: 20.09.2015


Liczba uczestników: 241 osób


Nagrody: 10 000zł


Partnerzy:

  • Uczniowski Klub Sportowy "KORMORAN" w Sierakowie
  • Gmina Sieraków

Liczba wolontariuszy: ok. 150 osób


Strona internetowa: www.maratonpuszczy.sierakow.pl


Tak organizatorzy zachęcają do głosowania:

Dobrym podsumowaniem I Maratonu Puszczy noteckiej są wyróżnienia otrzymane w postaci certyfikatów ZŁOTE BIEGI 2015 przyznawane corocznie przez portal http://www.maratonypolskie.pl/. Bieg został sklasyfikowany aż w 7 kategoriach:

I miejsce – maratony kameralne poniżej 1000 uczestników
II miejsce – biegi przełajowe
II miejsce-  biegi organizowane przez kluby
III miejsce – debiut organizacyjny
IV miejsce - miasta 5.000 - 25.000 mieszkańców
IV miejsce - Województwo Wielkopolskie
V miejsce – biegi średnie 200-499 uczestników

Uznanie zawodników, krajobrazowa trasa po malowniczych terenach jednego z większych kompleksów leśnych w Europie w połączeniu z ogromnym entuzjazmem ze strony mieszkańców i fantastycznych wolontariuszy sprawiły, że mogliśmy wykreować naprawdę wyjątkowe wydarzenie, pełne wielu pozytywnych emocji i wrażeń. Możliwość obcowania z przyrodą oraz pokonywanie barier i własnych słabości w tych okolicznościach sprawiają, że nasz bieg wyrasta na nowe Biegowe Wydarzenie Roku!

Nasza impreza otrzymała również bardzo dobre opinie od zawodników. Uczestnicy Biegu byli zachwyceni trasą, organizacją, wolontariuszami, zabezpieczeniem i atmosferą.  Oto kilka komentarzy uczestników, które najbardziej uzasadniają, dlaczego I Maraton Puszczy powinien otrzymać wyróżnienie:

„Mistrzowska organizacja. Z tych istotnych rzeczy do niczego nie można się przyczepić. Trasa rewelacyjnie wyznaczona taśmami i jakby tego było mało na każdym wątpliwym fragmencie drogi stał wolontariusz. Jeśli chodzi o punkty żywieniowe to ja miałam wrażenie, że ona stoją wszędzie. Woda, izotoniki, banany, czekolada i cukier. Moim zdaniem menu idealne. Korzenie wyciągnięte z tła. Generalnie zrobiono wszytko, żeby było bezpiecznie. Każdy kilomert wyraźnie i ładnie oznaczony. Atmosfera rewelacyjna! Dziękuję za taki bieg!”„Biuro zawodów rzuciło mnie na kolana. Wolontariusze najlepsi w kraju!! Warto było i warto będzie wrócić. Organizacja wzorowa."
Izabella Weissman-Żory

„To było jedno z najwspanialszych wydarzeń w moim życiu. Dziękuję za wspaniałą organizację! […]Wykonaliście świetną pracę w zakresie promocji i pozyskiwania sponsorów - za rok będzie jeszcze lepiej. Piękna trasa, piękny bieg i organizacja. Wam dziękuję za jeden z najpiękniejszych dni w moim życiu - za życzliwość, uśmiech na mecie i królewskie traktowanie. DZIĘKUJĘ.”
Witold Sobczak

„Wielkie podziękowania dla organizatorów. Impreza przygotowana profesjonalnie. Włożyliście w to dużo Serca i to było widać. Za rok wracam.”
Włodzimierz Harmaciński Wągrowiec

„Jesteście wspaniali!!! Organizatorzy czekali na ostatniego biegacza docierającego do mety, wolontariusze zdzierający gardła przez ponad 5 godzin, bogaty pakiet startowy. To tyle póki co, macie u mnie 11 w skali od 1-10”
Przemysław Brożek Oborniki

„Super impreza! Organizacja na najwyższym poziomie mimo debiutu. Za rok wracam Gratulacje dla wolontariuszy za wytrwałość i zaangażowanie”
Włodzimierz Wasielewski Wągrowiec

„Bieg był przygotowany bardzo profesjonalnie. Wspaniała opieka i doping podczas biegu, Dziewczyny i chłopaki na trasie-MISTRZOSTWO SWIATA. Bez nich chyba wiele osób miało by kłopot z dobiegnięciem Pyszne posiłki regeneracyjne, oznaczenie trasy, fluorescencyjna farba na konarach wystających z ziemi. Ja jestem w pełni usatysfakcjonowana! Dziekuje”
Izabela Reguła Wieliczka

„Super organizacja i trasa chociaż naprawdę trudna. Na pewno wpisuję tą imprezę w swój kalendarz.”
Wojtek Kuśmirek Złotów

„Dzisiaj pobiegłem a za rok pobiegnę znowu. Trasa wymagająca ale przepiękna”
Wojciech Frączkiewicz Czechów

„Dziś już wtorek więc pierwsze emocje opadły - opinia jest pisana na chłodno.....ALE BYŁO WYPAŚNIE!!!!!!!!!!!!!!!!! - pod każdym względem:-) Począwszy od soboty - biuro zawodów w urokliwym zameczku pełne uśmiechniętych/przyjaznych twarzy, inspirujące spotkanie z Marcinem i Łukaszem, no i niedziela - piękna trasa - perfekcyjnie oznakowana - gwarne/kolorowe punkty odżywcze - brawo młodzieży:-)!!!A na mecie - najlepszy makaron ze szpinakiem jaki jadłam. Nic dodać nic ująć widać że impreza przygotowana przez ludzi z pasją co to jeszcze potrafią podejść do sprawy mega profesjonalnie! Chylę czoła....”
Monika Konopińska Międzychód


Formularz elektroniczny:

lub

Wyślij SMS pod numer 70068 o treści BIEGI59 + ew. uzasadnienie wyboru 

(koszt 0,65 zł z VAT)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce