Rzeźniczek, czyli Mały Bieg Rzeźnika w Bieszczadach

 

Rzeźniczek, czyli Mały Bieg Rzeźnika w Bieszczadach


Opublikowane w pon., 08/08/2016 - 12:22

Charakterystyka:

Rzeźniczek czyli inaczej Mały Bieg Rzeźnika to bieg dla  amatorów krótszego niż Bieg Rzeźnika biegania po górach – dla tych, którzy chcieliby, ale nie mogą wystartować w Biegu Rzeźnika – czy to dlatego, że nie dopisało im szczęście w losowaniu albo po prostu jeszcze nie czują się gotowi, a chcieliby zobaczyć jak to jest na Rzeźniku, więc przyjechali, pokibicowali i są akurat w Bieszczadach.

Bieg zaczyna się nietypowym startem honorowym w Cisnej – ze stacji Cisna, kilka składów Bieszczadzkiej kolejki z biegaczami na pokładzie (około 1000 uczestników) odjeżdża do stacji Solinka, gdzie jest start ostry. Trasa biegu prowadzi szutrową drogą (2km) i drogą polną (ok. 500m) do pasma granicznego i dalej niebieskim szlakiem granicznym aż na szczyt Okrąglik (warto zwrócić uwagę, że na tej trasie szlak częściowo trawersuje południowe zbocze pasma granicznego, czego efektem jest kilkukrotna przeprawa przez naprawdę głębokie jary górskich potoków). Na Okrągliku trasa skręca w prawo na czerwony szlak na północ po czym czerwonym szlakiem prowadzi do Cisnej. Trasa Biegu liczy około 27 kilometrów i jest dosyć trudna, chociaż przepiękna
i malownicza.

Rzeźniczek

Rzeźniczek to z jednej strony bieg towarzyski, z drugiej – ze względu na wysoką rangę w klasyfikacji Ligi Biegów Górskich Dare 2 B – bieg obsadzony czołówką polskich biegaczy górskich. 

Malownicza trasa

Trasa Rzeźniczka prowadzi mniej uczęszczaną częścią Bieszczadów – dzikim pasmem granicznym, po drodze usytuowany jest jedyny punkt kontrolno-odżywczy na Przełęczy nad Roztokami – gdzie na biegaczy poza napojami i pięknym widokiem czeka tłum kibiców – atmosfera porównywalna do tej z największych Biegów w Europie.   Dalej biegacze mają do pokonania podejście na Okrąglik – nie powalające widokami, ale pozwalające się zapamiętać również dobrze jak widok z przełęczy. 

Start honorowy, start ostry

Rzeźniczek to prawdopodobnie jedyny bieg na świecie zawierający „dojazd” kolejką na start ostry. Biegacze w cenie pakietu startowego mają zapewnioną podróż Bieszczadzką Kolejką wraz z koncertem zespołu „Wiewiórka na drzewie” na pokładzie jednego składu. 

Historia wzrostu popularności

Rzeźniczek popularnością nie musi się wstydzić wobec swojego starszego brata – w piątej edycji limit zgłoszeń (1000 osób) został osiągnięty po kilku godzinach od uruchomienia zapisów (które ruszyły „rzeźnickim świtem” czyli w środku nocy)

Niepowtarzalne przeżycia

Jest kilka aspektów imprezy, które trudno spotkać na innych biegach, a które nadają wyjątkowy charakter Rzeźniczkowi. Szczególnie polecamy:

 • bieg pomimo krótkiej historii posiada już swoją markę na biegowym rynku w Polsce,
 • impreza towarzysząca – jeden dzień po Biegu Rzeźnika – nawet nie biegnąc Rzeźnika można przyjechać w Bieszczady na długi weekend, poczuć atmosferę i na koniec wystartować w Małym Biegu Rzeźnika,
 • niespotykana formuła startu honorowego
 • i następnie podróż Bieszczadzką Kolejką w towarzystwie bębniarzy na miejsce startu ostrego,
 • niesamowity klimat na Przełęczy nad Roztokami,
 • niezapomniane podejście na Okrąglik i bardzo szybki zbieg czerwonym szlakiem do Cisnej,
 • gorąca atmosfera na mecie,
 • gliniane medale oraz zimne piwo Rzeźnik wręczane przy akompaniamencie zespołu bębniarzy,
 • koszulka finishera,
 • koncert zespołu Wiewiórka na Drzewie po oficjalnym zakończeniu,

Warto zmierzyć się z trasą, z bólem a przede wszystkim – ze swoimi słabościami. 

KAŻDY JEST RZEŹNIKIEM WŁASNEGO LOSU


Termin: 28.05.2016


Liczba uczestników: 988 osób


Nagrody: ok. 120 000 złotych (łącznie z innymi biegami II Rzeźnickiego Festiwalu Biegowego)


Partnerzy:

 • Fundacja Bieg Rzeźnika
 • InterRisk, Hyundai, Squeezy, Lenko S.A, Marma Polskie Folie, Millenium Hall, Ursa Maior, Alma, TagHeuer, Nadleśnictwo Cisna, Clearex Sp. z.o.o, FAT, SM Ryki, CA Broker S.A, 12tri.pl, JacekBiega, Garmin, Ortotech, Województwo Podkarpackie, Coca Cola, Kropla Beskidu, Powerade, Burn, ZM Duda, Posmakuj.pl, HiGeen, Regatta, Grupa Luxmed, Asseco, sklepbiegowy.com, Liga Biegów Górskich Dare 2 B i inni

Liczba wolontariuszy: ok. 50 osób


Strona imprezy: www.biegrzeźnika.pl


Tak organizatorzy zachęcają do głosowania: 

Rzeźniczek to stosunkowo młody bieg o uznanej marce, przyciągający z roku na rok coraz więcej biegaczy – zdążył już nawet zostać nagrodzony Srebrną Kozicą w klasyfikacji Najlepszy bieg górski na długim dystansie, a tegoroczna edycja Biegu była z całą pewnością najlepsza i najliczniejsza z dotychczasowych.

W czasie gdy odbywa się Rzeźniczek, na terenie EXPO w Cisnej odbywają się biegi dla dzieci w każdym wieku. W tym roku w Rzeźniczątku wystartowało łącznie około 300 dzieci. 


Formularz elektroniczny:

Chudy Wawrzyniec w Beskidzie Żywieckim - 8.08.2015

lub

Wyślij SMS pod numer 70068 o treści BIEGI119 + ew. uzasadnienie wyboru 

(koszt 0,65 zł z VAT)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce