Ultramaraton Magurski w Krempnej - 22.08.2015

 

Ultramaraton Magurski w Krempnej - 22.08.2015


Opublikowane w śr., 02/12/2015 - 10:44

Charakterystyka:

Idea Ultramaratonu Magurskiego zrodziła się z pasji do biegania oraz miłości do górskich pejzaży i przyrody Beskidu Niskiego. Pasmo Beskidu Niskiego znajdujące się na uboczu głównych szlaków turystycznych oferuje wiele atrakcji często zapomnianych i tajemniczych. Łemkowskie chaty, piękne drewniane kościoły i cerkwie, dzikie sady w nieistniejących wsiach a obok ukryte w trawach i lasach przedwojenne cmentarze. To wszystko otoczone piękną przyrodą, która na każdym kroku pokazuje, że nie bez powodu znaczne obszary masywów górskich objęte zostały ochroną Parku Narodowego. Krajobrazy te, przez wielu ludzi w Polsce jeszcze nie odkryte stanowią także świetne tereny do górskich biegów i wycieczek.

Ultramaraton Magurski to bieg zarówno dla doświadczonych zawodników jak i tych, którzy w biegach górskich stawiają dopiero pierwsze kroki. Trasa w dwóch wariantach: 40 i 80 km, zlokalizowana została niemal w całości na terenie Magurskiego Parku Narodowego. Biegacze odwiedzają najciekawsze zakątki Parku i przebiegają obok zabytków Beskidu Niskiego. Walory widokowe to bardzo mocny atut Magurskiego, który czyni go jednym z najładniejszych biegów w Polsce. Start pod wschód słońca, przydrożne kapliczki, opuszczone, łemkowskie chaty, zapierające dech w piersiach punkty widokowe to cechy Magurskiego, które perfekcyjnie wpisują się w promocję regionu jako celu nadrzędnego organizującej go Fundacji „Z Górki”.

Trasa biegu została zaprojektowana w taki sposób, aby uczestnicy mieli możliwość wyboru dystansu po przebiegnięciu pierwszych 30 kilometrów. Tam, każdy zawodnik musi podjąć decyzję, czy jest w stanie atakować dłuższy dystans, czy też zakończyć rywalizację na trasie 40 kilometrowej. Daje to doskonałą okazję do dostosowania trasy do dyspozycji dnia. 

Krótsza trasa jest również naszym ukłonem w stronę osób, które do tej pory nie biegały w górach a miejskie ulice i parki powoli stają się dla nich ciasne. Promowanie tego sportu i rekrutacja nowicjuszy to kolejny z celów Magurskiego. Krótką trasę zawodów można bowiem zakwalifikować jako biegową trasę górską dla początkujących. Trasa w początkowej i końcowej fazie biegnie po asfalcie. Kilkadziesiąt środkowych kilometrów to zaś typowe szlaki górskie Beskidu Niskiego. Długa trasa zawodów ma charakter typowego ultramaratonu górskiego ze znaczącymi podbiegami i ostrymi zbiegami. 

Klasyfikacja biegaczy odbywa się w podziale na trasę oraz płeć. Nagradzamy pierwsze trzy miejsca każdej kategorii (łącznie 12 nagród). Dodatkowo wręczamy upominki za mniejsze osiągnięcia np. dla najstarszego zawodnika, który ukończył bieg (w tym roku osoba taka miała 61 lat!) czy dla zawodnika, który ukończył bieg a który pochodził z najodleglejszego miejsca w Polsce (Słupsk!). 

Pieczę nad przedsięwzięciem sprawują wolontariusze. Oprócz osób doświadczonych w skład zasobów ludzkich wchodzą uczniowie Zespołu Szkół w Krempnej, dla których często to pierwszy kontakt z dużą imprezą sportową. W podziękowaniu za okazaną pomoc wspieramy szkołę w wielu aspektach sportowych (darowizny sprzętu sportowego) i pozasportowych. Organizatorzy współpracują również z Magurskim Parkiem Narodowym, który na potrzeby przedbiegowej odprawy użyczył nam jedną z sal Ośrodka Edukacyjnego im. Jana Szafrańskiego a później umożliwił biegaczom zwiedzanie przybytku wraz z przewodnikiem.

Dodatkową cechą Magurskiego jest kontakt z uczestnikami. Staramy się prowadzić otwartą komunikację w mediach społecznościowych i nie pozostawać głusi na sugestie. Czy to na etapie przygotowań do biegu, w trakcie jak i po, na wieńczącej wydarzenie imprezie pożegnalnej. Pożegnalnej, ale ze świadomością spotkania się za rok.


Termin: 22.08.2015


Liczba uczestników: 200 osób 


Pula nagród: 12 000 zł


Partnerzy:

Fundacja „Z Górki”, Grupa Nowy Styl, Nestle Waters, Nestle CPP Toruń-Pacific, Regatta Polska Sp. Z o.o., Compeed, U Schabińskiej Restauracja w Jaśle, Masarnia Jasam Zimna Woda, Magurski Park Narodowy, Gmina Krempna, Nadleśnictwo Gorlice, Browar Na Jurze, Wydawnictwo Compass, bieganie.pl, Biegamy Po Górach, MEC Sp. Z o.o.,  testyoutdoorowe.pl, trener biegania.pl, Beskidzka 160 Na Raty, Kancelaria Adwokacka Sebatian Doniec, biegigorskie.pl, tri-fun.pl


Liczba wolontariuszy: 30 osób


Strona imprezy: http://magurski.com/


Tak do głosowania zachęcają organizatorzy:

Ultramaraton Magurski jest imprezą wyjątkową. Jej nietuzinkowy charakter wynika przede wszystkim z tego, że jest ona zrobiona nie tylko dla biegaczy ale także dla regionu, w którym się odbywa. 

Gmina Krempna i powiat jasielski są położone na uboczu, z dala od dużych aglomeracji i wzmożonego ruchu turystycznego. Dlatego też jako Fundacja promująca zdrowy tryb życia i wsparcie regionów Polski Południowo-Wschodniej uznaliśmy, że ten przepiękny i zapomniany przez resztę kraju region stanowi idealne miejsce na stworzenie imprezy bliskiej ludziom i dla ludzi, która pozwoli na jego odkrycie na nowo.

Pozytywne zamieszanie wokół biegu oraz rzesza uśmiechniętych biegaczy sprawiły, że lokalna społeczność początkowo wątpiąca w sukces imprezy ożyła. W pomoc przy organizacji biegu włączyli się mieszkańcy gminy, nauczyciele, uczniowie, lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele władz i zwykli ludzie, którzy zobaczyli jak dużą i zarazem pozytywną energię wprowadza Ultramaraton Magurski w życie małej społeczności ukrytej w Beskidzie Niskim. To też przełożyło się na bardzo pozytywny odbiór imprezy przez uczestników, którzy mimo pierwszej edycji i nieuniknionych drobnych problemów docenili bieg i chcą wracać do Krempnej na kolejne edycje.

Uważamy, że bieg, który daje nie tylko radość biegaczom ale także motywuje do ruchu i pobudza społeczność lokalną do działania jest najlepszym połączeniem. To jest najważniejszy powód, dla którego nagroda należy się Ultramaratonowi Magurskiemu.


Formularz elektroniczny:

lub

Wyślij SMS pod numer 70068 o treści BIEGI32 + ew. uzasadnienie wyboru 

(koszt 0,65 zł z VAT)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce