51. Bieg Republiki Ostrowskiej w Ostrowcu Wlkp.

 

51. Bieg Republiki Ostrowskiej w Ostrowcu Wlkp.


Opublikowane w wt., 05/08/2014 - 16:52

Od ponad pół wieku w Ostrowie Wielkopolskim odbywają się biegi uliczne, które na przestrzeni lat zmieniały nazwę. Zawsze jednak były to jesienne biegi od 1993 do 2012 odbywające się pod nazwą Bieg Niepodległości. Od 2013 roku zmieniono nazwę na Bieg Republiki Ostrowskiej, podtrzymując tradycję uczczenia kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a jednocześnie nawiązując do ostrowskich akcentów walki o wyzwolenie ojczyzny. Przed rokiem w Ostrowie padł rekord frekwencji. Zresztą, w każdym kolejnym biegu uczestniczy coraz więcej osób.

Bieg Republiki Ostrowskiej rozgrywany jest na dystansie 10 kilometrów na trasie posiadającej atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W ostatnich latach znacząco wzrosła frekwencja podczas ostrowskiego biegu. Jeszcze niedawno na starcie trudno było zgromadzić sto osób. Teraz w Ostrowie Wielkopolskim biega już grubo ponad pół tysiąca zawodniczek i zawodników z całej Polski, a także zagranicy Organizatorem Biegu Republiki Ostrowskiej jest Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski przy współpracy z Klubem Sportowym Maraton. Od 2014 roku do organizacji włączył się drugi z ostrowskich klubów – ICE MAT Team.

W 2013 roku w kategorii open mężczyzn wygrał Marcin Błaziński z WKB Meta Lubliniec, a wśród kobiet triumfowała Karolina Piekarska również z klubu WKB Meta Lubliniec. Bieg ukończyło 513 mężczyzn i 113 kobiet. Łącznie 626 osób, w tym czterech biegaczy zagranicznych. W biegach młodzieżowych wystartowało 417 dziewcząt i chłopców. Łącznie biegało ponad tysiąc osób.

Co godne podkreślenia, Ostrów Wielkopolski notuje stały wzrost frekwencji. Jeszcze w 2010 roku łącznie wystartowało 345 osób, a trzy lata później już 626.

Uczestnictwo w Biegu Republiki Ostrowskiej było bezpłatne. Każdy uczestnik otrzymywał pamiątkowy odlewany medal. Organizator zapewniał także wodę oraz posiłek na mecie.

Historia Biegów Ulicznych w Ostrowie Wielkopolskim:

Kolejne nazwy:

  • 1963 – 1969 – Jesienne Biegi Przełajowe o puchar redakcji gazety „Południowa Wielkopolska”
  • 1970 – 1974 – Jesienne Biegi Przełajowe o puchar Przewodniczącego Prezydium Powiatowej i Miejskiej Rady Narodowej w Ostrowie Wielkopolskim
  • 1975 – 1989 – Jesienne Biegi Przełajowe o puchar Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego
  • 1990 – 1992 – Międzynarodowe Biegi Uliczne
  • 1993-2012 – Międzynarodowy Bieg Uliczny Niepodległości
  • Od 2013 – Bieg Republiki Ostrowskiej

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce