Bieg Europejski w Gnieźnie

 

Bieg Europejski w Gnieźnie


Opublikowane w śr., 06/08/2014 - 16:18

Medale wręczane w Gnieźnie wyróżniają się rokrocznie innym kształtem i wizerunkiem. Nie inaczej jest w tym roku. „Medale będą miały kształt drogowej tablicy informacyjnej, na której przy trasie Warszawa – Bruksela jest bieg w Gnieźnie. Oczywiście medal będzie trochę mniejszy od takiej tablicy” – wyjaśnia Andrzej Krzyścin, dyrektor biegu.

Europejskie biegi w Gnieźnie są rozgrywane już od dziesięciu lat. Sześciu biegaczy wzięło udział we wszystkich edycjach biegu.

Pierwszy bieg w Gnieźnie odbył się jeszcze dwa lata przed przed wstąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej. Najwidoczniej w grodzie Lecha od zawsze odczuwalne były tradycje Zjazdu Gnieźnieńskiego i zanim oficjalnie wstąpiliśmy do Unii Europejskiej tam już czuć było Zachód.

– Ja sam wyczynowo uprawiałem sport (rekord życiowy w maratonie – 2:13:14) i gdy startowałem w imprezach na świecie, to marzyłem, by w Polsce też się takie odbywały. Chciałem zorganizować coś z podobnym rozmachem i oprawą. Wtedy akurat przewodnim tematem było nasze członkostwo w Unii Europejskiej. Ponieważ zawsze byłem euroentuzjastą, dlatego postanowiłem połączyć bieg z tą ideą – wspomina Andrzej Krzyścin, organizator europejskiego biegu.

Bieg przez ponad dekadę istnienia zmieniał się. – Początkowo był to Międzynarodowy Bieg Zjednoczonej Europy. Jednak po dwóch latach odeszliśmy od tej nazwy, głównie ze względów marketingowych. W relacjach przekręcano pierwszą nazwę, pewnie dlatego, że była po prostu za długa – opowiada p. Andrzej.

– Zmieniała się też trasa. Bieg się rozrastał, więc zmniejszaliśmy liczbę pętli. Początkowo było ich cztery, ale sprawiało to problem czołówce, która czasami musiała biec slalomem. Z drugiej strony nie chcieliśmy zrobić jednego okrążenia, bo chcieliśmy dać kibicom, możliwość oglądania tego co się dzieje na trasie. Obecnie mamy dwa okrążenia o długości 4 i 6 km – wyjaśnia organizator.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce