Półmaraton Radomskiego Czerwca'76

 

Półmaraton Radomskiego Czerwca'76


Opublikowane w pt., 08/08/2014 - 12:20

W czerwcu 1976 roku na ulice Radomia wyszły tłumy mieszkańców miasta w proteście przeciwko drastycznym podwyżkom cen żywności. W niedzielę, 23 czerwca 2013 blisko tysiąc amatorów biegania z całej Polski wzięło udział w I Półmaratonie Radomskiego Czerwca'76.

Ciekawa trasę przez centrum miasta z metą na nowoczesnym stadionie lekkoatletycznym najszybciej pokonał Kenijczyk Kemboi Henry, wyprzedzając mistrza Ukrainy w biegu na dystansie 10 km, Romana Romanienko i swojego rodaka Elishe Kiprotich Sawe. Aktualny mistrz Polski w maratonie Yared Shegumo zameldował się na mecie dopiero na piątym miejscu z blisko póltoraminutową stratą do zwycięzcy.

Wśród pań pewnie triumfowała mistrzyni Ukrainy w półmaratonie, Tatiana Vernygor, przed Rumunką Daniellą Cirlan. Trzecie miejsce zajęła Dorota Gruca, rekordzistka Polski na dystansie 10 km, pięciokrotna mistrzyni Polski w półmaratonie, olimpijka z Pekinu a obecnie jedna z najlepszych biegaczek na świecie w kategorii masters.

Niedzielne zmagania w Radomiu rozpoczęła jednak Charytatywna Mila. Całkowity dochód z wpisowego przekazany został Stowarzyszeniu Ojca Pio, które w Błazinach koło Iłży planuje wybudować hospicjum.

Po starcie biegu głównego, na bieżni stadionu rozegrane zostały biegi dzieci. Przedszkolaki wzięły udział w akcji "Biegam, aby Bartek mógł biegać". Bartek urodził się bez lewej stopy i potrzebuje nowoczesnej protezy, na którą są zbierane pieniądze. Organizatorzy przekazali dla niepełnosprawnego chłopca 10 zł za każdego przedszkolaka, który wystartował w biegu. Odbyły się także biegi dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

– Pogoda spłatała nam psikusa. Dziś od rana przez Radom przechodziły burze z silnymi opadami czego efektem są zalane drogi, połamane drzewa i podtopione biuro zawodów. Mieliśmy godzinę opóźnienia. Tym bardziej cieszymy się z wysokiej frekwencji na starcie I Półmaratonu Radomskiego Czerwca'76. Jesteśmy dumni z tego co wydarzyło się w Radomiu przed 37 laty i pragniemy, aby za pośrednictwem naszego wydarzenia dowiedziało się o tym jak najwięcej osób – powiedział po biegu Tadeusz Kraska, prezes Stowarzyszenia "Biegiem Radom!", organizator imprezy.

Przypomnijmy, że 1976 roku wprowadzono drastyczne podwyżki cen żywności. Radomscy robotnicy jako pierwsi odważyli się zaprotestować przeciwko tej decyzji. Wyszli na ulice. Protest został stłumiony, wielu jego uczestników poddano represjom. Przyniósł jednak efekt. Władze wycofały się z podwyżek, a wydarzenia radomskie były początkiem powstania wielu ugrupowań opozycyjnych.

Największemu biegowemu wydarzeniu w Radomiu towarzyszyło Forum Biegowe. Gościem forum był między innymi Jerzy Skarżyński, autor poradników dla biegaczy amatorów. Były świetny polski maratończyk a dziś popularyzator biegania mówił o tym jak trenować, aby poprawić wyniki oraz uniknąć kontuzji. Agata Bornikowska z kolei opowiadała o tym, co jeść aby dłużej biec, Szczepan Wiecha o sposobach zapobiegania i leczenia przeciążenia mięśniowego biegaczy a Tomasz Wąsowicz o sercu biegacza. Gośćmi specjalnymi Forum Biegowego byli Dorota Gruca i Yared Shegumo.

I Półmaraton Radomskiego Czerwca'76 był jednocześnie kolejną odsłoną Ligi Festiwalu Biegowego.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce