Z Biegiem Natury - ogólnopolski cykl

Opublikowane w czw., 07/08/2014 - 10:39

W weekend 29-30.03 odbyły się 3 ostatnie biegi w ramach Grand Prix zBiegiemNatury w edycji 2013/2014. Po raz ostatni na 5-kilometrowych trasach startowali biegacze z Olsztyna, Trójmiasta i Szczecina. Czas na krótkie podsumowanie edycji.

Grand Prix zBiegiemNatury to największy cykl biegów w Polsce – w 5,5 miesiąca zorganizowanych zostało 60 biegów w 10 lokalizacjach. Przy okazji każdych zawodów odbywały się także biegi dzieci i młodzieży pod hasłem „Dzieciaki zBiegiemNatury” na dystansach od 300 metrów do 3 km.

Podczas wszystkich zawodów biegacze 19357 razy przebiegali przez metę. Łącznie w co najmniej jedynym biegu wzięło udział 6512osób (w tym 5615 w biegu głównym). Dokładnie 2995 biegaczy(w tym: 2507 zawodników biegu głównego) „zaliczyło” co najmniej 4 biegi i zostało sklasyfikowanych.

Na zakończenie cyklu doszło do nietypowej sytuacji. W sobotę nad Jeziorem Długim w Olsztynie pierwszy na mecie był przebrany za więźnia, anonimowy zawodnik, który osiągnął najlepszy w dwuletniej historii cyklu w Olsztynie wynik – 16:11. Niestety nie można uznać tego rekordu, ponieważ „Pan Więzień” nie zgodził się na opublikowanie prawdziwego nazwiska.

Oficjalne rekordy trasy zostały ustanowione w weekend w Gdyni. Łukasz Kujawski - mistrz Polski na 5000 metrów z 2011 roku – pokonał wymagającą trasę w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w czasie 18:03. Z kolei zwyciężczyni rywalizacji pań Martyna Warda poprawiła swój dotychczasowy rekord trasy, ustalając go na poziomie 22:16.

Również w Szczecinie pobity został rekord trasy. Piotr Grzegórzek pokonał pętlę w Puszczy Bukowej w 17:17, o niemal minutę poprawiając poprzedni rekord!

Wśród zwycięzców Grand Prix zBiegiemNatury jest Wojciech Kopeć – najlepszy wśród mężczyzn w Olsztynie. Każdy bieg Grand Prix zBiegiemNatury traktowałem jako mocny trening. Moi rywale, z którymi walczę „na ulicy”, dziwili się, że zdecydowałem się na bieganie przełajów w okresie przygotowawczym. Jak widać po pierwszych startach i wygranej w maratonie w Limassol (z wynikiem 2.17:27 – o prawie 5 minut lepszym od poprzedniej „życiówki” – przyp.), wyszło mi to na dobre – podsumował Wojciech Kopeć.

Przypomnijmy, że miasta uczestniczące w Grand Prix zBiegiemNatury 2013/14 to: Bydgoszcz, Trójmiasto (zawody odbywały się na przemian w Gdańsku i Gdyni), Gorzów Wielkopolski, Katowice, Lublin, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Każda z tras liczyła 5 km. Większość z nich choć w części przebiega przez teren Lasów Państwowych.