Turystyczne skarby Małopolski – wyniki konkursu


Opublikowane w czw., 28/11/2019 - 09:57

Unikalne na skalę światową zabytki kultury i dziedzictwa, niepowtarzalne krajobrazy, niezwykle bogata a przy tym zróżnicowana oferta turystyczna, sportowa, kulturalna czy kulinarna. Małopolska kusi turystów, a Ci licznie odwiedzają region – w 2018 r. w liczbie aż 16,78 mln osób (w tym ok. 3,5 mln osób z zagranicy), co stanowiło wzrost o ponad 5% w stosunku do 2017 r. W skali kraju, Małopolska to najchętniej odwiedzany zakątek kraju!

Od tego roku mieszkańcy Małopolski wybierają „Turystyczne Skarby Małopolski”. Konkurs, który organizuje Samorząd Województwa Małopolskiego we współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną, wyłania inicjatywy i atrakcje, które są wizytówką regionu, projekty nowatorskie, atrakcyjne i przyjazne dla turysty sposób.

Do „Turystycznych Skarbów Małopolski 2019” zgłoszono ponad 200 kandydatur. Internauci, którzy wraz z członkami Rady Programowej ds. Rozwoju i Promocji Turystyki w Małopolsce tworzą jury konkursu, oddali ponad 30 tys. głosów. Uroczysta gala konkursu odbyła się w październiku w Kopalni Soli Bochnia, gdzie odbyły się małopolskie obchody Światowego Dnia Turystyki.

Nagrody przyznano w kilku kategoriach. W najważniejszej kategorii - „Miejsce z klimatem – miejscowość/gmina turystyczna” w 2019 r. zwyciężyła Gmina Pleśna, słynąca m.in. z winnic. To właśnie tutaj trafi nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego – 50 tys. zł. Z kolei „Unikatową atrakcją turystyczną” została wieża widokowa w Dąbrówce Szczepanowskiej, zlokalizowana w… Gminie Pleśna.

Najciekawszym „wydarzeniem cyklicznym”wybrano Ultra-Trail Małopolska - festiwal biegów górskich z bazą w Kasinie Wielkiej. Tytułem „Skarbu wśród obiektów gastronomicznych” uhonorowano Restaurację Belle Epoque w Dworze Prezydenckim w Zgłobicach. Natomiast laureatem kategorii „Wypoczynek na Wsi” została Małopolska Wieś z Tradycją – to katalog grupujący ofertę gospodarstw agroturystycznych w regionie.

Druga odsłona konkursu „Turystyczne Skarby Małopolski” wystartuje wiosną 2020 r.

GR

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce