Dziecko a upalne wakacje - uwaga na odwodnienie!

 

Dziecko a upalne wakacje - uwaga na odwodnienie!


Opublikowane w czw., 31/07/2014 - 13:29

Upalne lato, co dzień słońce i błękitne niebo. O takiej wakacyjnej pogodzie marzy większość maluchów. Taką też pogodę od dłuższego czasu mamy za oknami. Jest to też idealna pogoda na uprawianie sportów na świeżym powietrzu w tym bieganie. Jednak uwaga, podczas takich dni bardzo łatwo o odwodnienie.

Odwodnienie czyli stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Szczególnie niebezpieczne jest ono w przypadku dzieci, których organizmy składające się z w 75% z wody są bardziej wrażliwe na utratę wody. Często też podczas wakacyjnej zabawy i zmiany rytmu dnia zapominają one o piciu.

Jak zapobiegać odwodnieniu?

Przede wszystkim jeżeli temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, dzieci powinny mieć stały dostęp do wody. Dla urozmaicenia wodę można zastąpić herbatą miętową, lemoniadą (najlepiej na bazie cytrusów i miodu lub syropu klonowego bogatych w minerały) lub rozcieńczonymi sokami.

Większość dzieci potrafi samodzielnie regulować zapotrzebowanie na napoje. Jednak w trakcie urlopu wypełnionego atrakcjami, łatwo zapomnieć o pragnieniu. Dlatego opiekunowie zapobiegawczo powinni kontrolowali ilość spożywanych płynów przez dzieci.

Jej ilość zależna jest od temperatury i aktywności fizycznej malucha.

Według zaleceń żywieniowych, dziennie dzieci powinny przyjmować: 100 ml płynu na każdy z pierwszych dziesięciu kilogramów ciała, 50 ml na każdy z kolejnych dziesięciu kilogramów wagi i 20 ml na każdy kilogram masy ciała powyżej 20 kg. Np. czterolatek, ważący 20 kg powinien pić codziennie 1,5 litra płynów. A ośmiolatek, ważący 30 kg, niewiele więcej bo 1, 7 litra płynów. Na tę ilość składa się, prócz napojów, także woda znajdująca się w zupie czy owocach.

Równie ważna jest dieta. Odwodnieniu sprzyja spożywanie posiłków ze zbyt dużą zawartością soli i tłuszczu. Jednak także mała ilość soli w daniach, bogatej w minerały, w tym sód, może być przyczyną zaburzeń w metabolizmie dziecka.

Wysiłek fizyczny, który powoduje gromadzenie się ciepła w organizmie, należy planować w godzinach porannych lub popołudniowych. Gdy jednak w upalne dni decydujemy się na wyjście w południe, nie możemy zapominać o kremach ochronnych z wysokim filtrem oraz nakryciu głowy. Zamierzając spędzić urlop nad wodą warto również zakupić dziecku koszulkę do pływania z filtrem. Chroni ona nie tylko przed utratą wody, ale również podprażeniami spowodowanymi promieniami słonecznymi.

Pierwszymi objawami odwodnienia są: osłabienie, rozdrażnienie, sucha skóra i wysuszone usta, a także mniejsza ilość moczu. Jest ono szczególnie groźne u dzieci – poziom wody w organizmie wpływa bowiem na ogólne samopoczucie, prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego i odporność. Jeżeli mamy więc jakiekolwiek podejrzenia, że maluch się odwodnił, należy podać mu wodę i zrezygnować z przebywania w słońcu.

Długotrwałe odwodnienie, o które w wysokich temperaturach bardzo łatwo (również podczas jady samochodem), może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Jeżeli wymienione objawy utrzymują się dłużej, a mały pacjent nie chce przyjmować napojów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Bez jedzenia człowiek jest wstanie przeżyć nawet do 40 dni. Bez picia tylko 5-7 dni. Długotrwałe przebywanie na słońcu jest często przyczyną odwodnienia, jednak ma ono również... wiele zalet. Promienie słoneczne pobudzają w skórze produkcję witaminy D3, niezbędnej do prawidłowego metabolizmu wapnia i wzrostu kośćca. Stymulują też wydzielanie słynnych endorfin hormonów szczęścia, poprawiających nasze samopoczucie. Dzięki słońcu, można korzystać też z uroków kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych. Żeby móc się nim jednak cieszyć pamiętajmy o przyjmowaniu płynów!

MZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce