Endorfiny przydadzą się każdej mamie. Kilka cennych rad

 

Endorfiny przydadzą się każdej mamie. Kilka cennych rad


Opublikowane w wt., 27/08/2013 - 09:50

Zdarza się, że kiedy kobieta zostaje matką, rezygnuje ze swoich pasji, hobby w tym uprawiania sportu. Rady, które otrzymuje, dotyczą  przede wszystkim jak, być dobrą, "idealną" matką i jak najlepiej zadbać o dziecko. Często maluch  bywa również dla matki wymówką. Ale wcale tak być nie musi, a wręcz tak być nie powinno. Młode mamy nie powinny rezygnować z uprawianych sportów, powinny za to zainteresować się uprawianiem nowych - dostosowanych do wieku malucha. Ruch to zdrowie i endorfiny, które przydadzą się każdej mamie!

Kilka cennych rad dla młodych mam:

Karmienie piersią. Jeżeli nawet karmisz piersią, spróbuj odciągnąć mleko i zostaw malucha na dłużej z tatą, zabezpieczając go dodatkową butelką pokarmu. Nie będziesz musiała spoglądać co chwila na zegarek. Ty będziesz mogła zająć się wyłączni sobą, dla taty będzie to okazja do nawiązania bliższych relacji z dzieckiem.

Zabieraj dziecko ze sobą. W większych miastach jest szereg miejsc, gdzie można wyjść z dziećmi. Zdarza się, że siłownie oferują opiekę nad dziećmi podczas ćwiczeń lub też oferują specjalne zajęcia z maluchami. Takie wyjście będzie niewątpliwie również przygodą dla malucha. Każda przygoda, każde zetknięcie z nowymi bodźcami rozwija, ale i uodparnia.

Ćwicz w domu. W planie tygodnia uwzględnij czas dla siebie na ćwiczenia. Może to być podczas snu maluszka, ale też nie rezygnuj z ćwiczeń gdy dziecko jest aktywne i nie śpi. Zapewne patrzenie na przybierającą różne pozycje mamę będzie dla dziecka interesujące, ale może to być też dla niego lekcja cierpliwości!

Nie dawaj się obowiązkom. Tak. Idealna mama ma posprzątane, poprasowane, ugotowany obiad z dwóch dań i oczywiście uśmiechniętego od ucha do ucha malucha. Nie przedkładaj jednak obowiązków domowych nad siebie! Sprzątanie nie zając -  nie ucieknie, nieuprasowane ubranka poczekają. Twój trening jest równie ważny, nie rezygnuj z niego pod natłokiem prac domowych, nawet jeśli czasem wydaje Ci się to lepszym rozwiązaniem .

Czas. Wbrew pozorom okres po porodzie to najlepszy okres dla Ciebie na powrót do sportów oraz na  podejmowanie nowych. Po powrocie do pracy, czasu będzie jeszcze mniej.

Są jednak kobiety, którym ciężko przychodzi rozstanie się ze swoją ukochaną pociechą. I to niezależnie od wieku. Nie ma w tym nic złego. Co wtedy? Polecam zabierać dziecko ze sobą. Można biegać z dzieckiem w wózku, jeździć na rowerze z maluchem w przyczepce czy starszym w foteliku. Możemy również uprawiać nordic walking, z maluchem w chuście. I to już od pierwszych miesięcy jego życia.

Uprawianie sportów jest bardzo ważne ze względu na kondycję rodziców, ale nie tylko rodziców. Dzieci od najwcześniejszych lat przyglądają się rodzicom i  uczą się sposobów spędzania czasu. Jeżeli zaczniemy wykluczać dziecko z naszej aktywności "bo, jest za małe", może być ciężko znaleźć moment, w którym będzie już wystarczająco duże. A gdy w końcu zdecydujemy zaangażować dziecko w nasze aktywności sportowe może okazać się, że zmiana otoczenia, podróżowanie, mniej regularne posiłki nie odpowiadają mu, dłuższa jazda w wózku jest zbyt monotonna, a przyczepka rowerowa za daleko od mamy.

Dlatego jeżeli to tylko możliwe, zabierajmy malucha ze sobą na sportowe wojaże.

MZ

http://dziecisawazne.pl/
www.gogaga.pl

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce