Jak dbać o wagę dziecka? Just Run!
Opublikowane w wt., 19/08/2014 - 17:30
Ponad 20 procent polskich dzieci ma za wysoką masę ciała, a w niektórych grupach wiekowych, jak wykazały badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia, odsetek ich jest nawet większy. Prawie 30 procent 11-latków w naszym kraju boryka się z nadwagą lub otyłością. Te niechlubne wyniki stawiają nas w czołówce krajów Europy i Ameryki Północnej.
Międzynarodowe i krajowe organizacje, instytuty i stowarzyszenia, co roku przeprowadzają badania na temat rosnącej wagi ciała u najmłodszych. Na tej podstawie powstają ogólnodostępne raporty, które alarmują – otyłość dzieci to epidemia. Specjaliści piszą książki, jak powinna wyglądać zbilansowana dieta dzieci w różnym wieku, jak zapobiegać i leczyć otyłość. Naukowcy zastanawiają się zaś skąd bierze się ta tendencja i jak, jej zapobiec.
Nauczyciele za tę smutna sytuację często obwiniają rodziców, wskazują, że za mało angażują się oni w mobilizację swoich pociech do aktywności fizycznej, a nawet ułatwiają dzieciom rezygnację z zajęć wychowania fizycznego. Rodzice natomiast nauczycieli i system edukacji. Wszyscy zgadzają się, że jedną z przyczyn jest postępująca cywilizacja, która prowokuje do siedzącego styl życia: komputery, tablety i telewizor.
Jednak, mimo tej obszernej wiedzy na ten temat, z roku na rok przybywa w Polsce „grubych dzieci”. Podobnie jak w innych krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, gdzie jednak już od lat działają praktyczne programy jej zapobiegania.
Jednym z najważniejszych działań jest tam tworzenie klubów biegowych dla dzieci. Powstają one przy szkołach, przedszkolach, ośrodkach kultury. Opracowywane są materiały wspierające nauczycieli, rodziców w tworzeniu takich organizacji. Można w nich znaleźć wszelkie informacje dotyczące treningu dzieci w zależności od wieku, kondycji fizycznej. Organizowane są też zajęcia oraz akcje promocyjne zdrowego trybu życia. Wszystko to przekłada się bezpośrednio na liczbę takich klubów. To natomiast na aktywność ruchową dorastającego pokolenia. Do niektórych z nich jak np. Just Run!, należy imponująca liczba małych biegaczy – ponad 75 000!
Na czym polega fenomen takich, bardzo często nieformalnych organizacji? Co daje przynależność do „klubu biegowego”?
Głównymi celami założycieli są zapobieganie otyłości i promocja zdrowia. Dla dzieci jednak to przede wszystkim wspaniała zabawa, możliwość spotkań z rówieśnikami poza murami szkoły. Zdrowa rywalizacja pod okiem trenerów lub rodziców, motywuje ich do wysiłku i bicia kolejnych rekordów. Organizacja i uczestnictwo w zawodach, rozbudzają pasję w małych zawodnikach. Są to również miejsca gdzie rodzice mogą wymieniać się swoimi doświadczeniami z zakresu rozwoju aktywności fizycznej dzieci, ich zdrowia, wsparcia w przypadku urazów i kontuzji.
Niestety w Polsce klubów biegowych dla dzieci jest jeszcze bardzo mało. Jednak obserwując tempo powstawania takich niezależnych i nieformalnych organizacji pośród dorosłych biegaczy, jest nadzieja, że ta tendencja przeniesie się również na młodsze pokolenie. Korzystając z doświadczeń i ogólnodostępnych materiałów zagranicznych klubów biegowych dla dzieci, często nawet międzynarodowych może okazać się to naprawdę proste. Wystarczy tylko trochę zaangażowania, czasu i przede wszystkim chęci.
MZ
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Fundacji BZ WBK.
Polecamy również:
Cofnij