Jak zachęcić dziecko do biegania? Psycholog radzi

 

Jak zachęcić dziecko do biegania? Psycholog radzi


Opublikowane w czw., 29/01/2015 - 08:51

Co zrobić, żeby nasze dzieci również złapały biegowego bakcyla? Zadanie nie jest szczególnie trudne. Trzeba tylko uważać, żeby nie zniechęcić pociech. Jak tego dokonać radzi w rozmowie z naszym portalem Monika Perkowska, psycholog dzieci i młodzieży.

Czy komputery to przeszkoda w propagowaniu sportu wśród dzieci?

Nie powiedziałabym. Moim zdaniem dzieci bardzo dużo uprawiają sportów. Można jednak przyznać, że elektronika, internet są prostsze w użyciu, ponieważ są łatwiej dostępne, nie trzeba się wysilać, by po nie sięgnąć.

Mieszkam na Mokotowie obok Pola Mokotowskiego, Skry, jest park, boiska, ale dzieci uprawiających sport tam nie widuję.

U mnie natomiast jest ich bardzo dużo. Na pewno w szkołach sport jest uprawiany, bo taka jest podstawa programowa, w klubach też, ale do nich zapisują już rodzice.

Jak przekonać do biegania dziecko, które całe dni spędza przed komputerem?

Przede wszystkim biegać samemu. Dziecko uczy się przez naśladownictwo, jeżeli my uprawiamy sport, ono też zacznie. Dodatkową zachętą jest to, że może spędzić czas z rodzicem, że to jest miłe. Można też zapisać dziecko na specjalne biegi, z przebraniami.

Jak zaszczepić miłość do biegania? Czy to w ogóle jest możliwe?

Oczywiście, że jest to możliwe. Trzeba pokazywać, że jest to miłe spędzanie wolnego czasu, daje dobrą energię, humor, że wszyscy się cieszą jak uprawiają sport. Ważna jest też osoba, która prowadzi zajęcia, jeżeli wyślemy dziecko na takie, która zaszczepi tę miłość.

Trzeba dodatkowo wprowadzić system nagród, żeby zachęcić do sportu czy to przekupywanie i dziecku będzie bardziej zależało na nagrodzie niż na sporcie?

Ja bym tego nie zalecała. Czytanie książek, uprawianie sportu, jaką tu nagrodę można wprowadzić? Trzeba pokazywać i tłumaczyć, że to korzystny dla ciała i ducha sposób spędzania wolnego czasu. Ktoś siedzi przed komputerem, ktoś inny biega, gra w piłkę, a jeszcze inny chodzi na chór. Wprowadzanie systemu nagród moim zdaniem mija się z celem.


Sportową aktywność rodzin wspiera w naszym portalu:

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce