Maluchy na start. Jak przygotować dziecko do biegu?

 

Maluchy na start. Jak przygotować dziecko do biegu?


Opublikowane w śr., 18/06/2014 - 10:29

Organizatorzy profesjonalnych zawodów biegowych coraz częściej biorą pod uwagę startujących amatorów – także dzieci. Obok maratonów czy najpopularniejszych biegów na 5 i 10 kilometrów, organizowane są także biegi dla najmłodszych, takie jak podczas Festiwalu Biegowego – biegi Krasnala, biegi Przedszkolaka czy Biegi Deptaka.

Przygotowanie fizyczne w każdych zawodach jest bardzo ważne, jednak czym by było bez odpowiedniego nastawienia psychicznego? Ma ono szczególne znaczenie w startach dzieci – zwłaszcza w tych pierwszych. Jak przygotować malucha do pierwszego startu w biegach?

Rodzice-biegacze często w dniu startu stawiają swoją pociechę na metę. Zdarza się jednak, że stres spowodowany tłumem, czy zaskoczeniem na tyle onieśmiela malucha, że mimo pozytywnego nastawienia, nie rusza on z miejsca na sygnał sędziego „START!”. Warto wcześniej przygotować dziecko do startu, aby zniwelować ryzyko wystąpienia takiej reakcji, która na przyszłość może zniechęcić do udziału w podobnych imprezach. Oto kilka prostych wskazówek:

Zabierz dziecko na zawody biegowe. Dziecko poczuje wówczas atmosferę rywalizacji, zobaczy, że satysfakcję daje nie samo zwycięstwo, ale po prostu udział w tym sportowym wydarzeniu. Pokaż mu, że to przede wszystkim zabawa i możliwość sprawdzenia swoich sił.

W gronie raźniej. Niektóre zawody dopuszczają, by rodzice dzieci startujących w najmłodszej grupie wiekowej biegli z nimi. Ta zasada obowiązuje w organizowanym przez Festiwal Biegowy Biegu Deptaka, gdzie dziecku do 6 roku może towarzyszyć mama, tata czy dziadek. Większość zawodów jednak na to nie pozwala. Dlatego warto namówić na udział w starcie rówieśnika; kolegę, koleżankę z klasy, czy sąsiada.

Trening. Oczywiście jeżeli jest jeszcze czas, zabierzmy malucha na trening. W przypadku dzieci nie ogranicza się to jednak wyłącznie do biegania. U najmłodszych najlepiej sprawdzają się treningi połączone z zabawą w wyścigi, kopanie piłki, czy gonienie za balonikiem. Można też przećwiczyć dystans, na jakim ma pobiec maluch w najbliższych zawodach.

Przed samymi zawodami należy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach, które dadzą komfort małemu zawodnikowi. Na starcie dziecko powinno stanąć wypoczęte i wyspane. Podobnie jak w przypadku dorosłych – mimo małego dystansu, jaki przeważnie pokonują dzieci – trzeba dopilnować, by maluch nie objadał się przed samymi zawodami. Z drugiej jednak strony nie wolno pozwolić, żeby dziecko wystartowało głodne lub spragnione.

Na koniec ubranie – wygodne buty, najlepiej wybrane przez samego zawodnika oraz lekkie ubranie będą najlepsze. Jeżeli zaś na mecie będziemy czekać na małego zawodnika z drobnym upominkiem, np. lizakiem – pomożemy mu utrwalić pozytywne skojarzenia związane z udziałem w zawodach oraz sprawimy, że dziecko poczuje się dodatkowo przez nas docenione.

MZ

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

 

 

 

 

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Fundacji BZ WBK.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce