O tym należy pamiętać, trenując z dziećmi

 

O tym należy pamiętać, trenując z dziećmi


Opublikowane w pt., 11/08/2023 - 15:22

Biegane jest naturalną aktywnością dla dzieci. Jak tylko nauczą się stawiać pierwsze kroki, próbując nadążyć za dorosłymi przechodzą do biegu. To też forma ruchu, która jest jednym z najbardziej naturalnych sposobów w jaki dzieci wyrażają swoją energię i eksplorują otaczający je świat.

Gdy planujemy z dziećmi udział w zawodach, podjąć wysiłek i z nimi potrenować. O czym należy pamiętać, aby ćwiczenia przynosiły zamierzony efekt?

Podstawą jest bezpieczeństwo na które składają się kontrola stanu zdrowia, dobór odpowiedniego obuwia oraz wybór trasy, tak aby nie groziła kontuzjami. Wybieraj raczej równe tereny, bez kamieni i korzeni, ale też z naturalnym podłożem. Stopień trudności i długość powinien zależeć bardziej od kondycji i predyspozycji zawodnika niż wieku.

Przed rozpoczęciem biegu, zadbaj o odpowiednią rozgrzewkę, która przygotuje mięśnie i stawy dziecka do aktywności fizycznej. Po treningu zachęć do lekkiego rozciągania, aby zapobiec kontuzjom.

Uwzględnij w czasie biegania odpoczynek, nic tak nie zachęca dzieci do różnych aktywności, jak czas spędzony z rodzicem na „niczym”. Pomiędzy treningami powinien być czas na odpoczynek, zbyt częste mogą prowadzić do znudzenia i zniechęcenie oraz do przemęczenia i kontuzji.

Pamiętaj o nawodnieniu zwłaszcza w okresie wakacyjnym, kiedy jest gorąco. Powinno pić się przed, w trakcie i po treningu. Wpieraj dziecko docenieniem mobilizacji, postępów i systematyczności. Jeśli przewidujemy nagrody, dobrze, żeby nie były one uzależnione tylko od wyniku.

Priorytetami w trenowaniu sportów z dziećmi powinny być ich zdrowie oraz dobra zabawa, jak będziemy o nich pamiętać, jest szansa na  kontynuację w wieku dorosłym. Bieganie może być fantastyczną aktywnością, która przyczyni się do rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka, jeśli zostanie podane w odpowiedni sposób.

Zapraszamy do rejestracji na biegi dla dzieci 14 Festiwalu Biegowego oraz do Strefy Dzieci, gdzie będą czekać gry, zabawy, książki, malowanki, lody i inne aktywności. (Małgorzata Zacharias, silarelacji.pl) Fot. Festiwal Biegowy

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce