Polecamy grać z dziećmi w gry planszowe. Dlaczego warto?

 

Polecamy grać z dziećmi w gry planszowe. Dlaczego warto?


Opublikowane w śr., 14/08/2013 - 09:33

Rozplanowaliśmy, rozpisaliśmy plan treningów biegowych na dni i godziny. Zdarza się jednak, że pogoda psuje nam szyki. Na dworze deszcz, wiatr, zimno i pogoda nie sprzyja treningom biegowym, które nie są wskazane dla dzieci w takich warunkach. Zdarza się również, że naszą rozbieganą pociechę dopadnie katar czy kaszel. Co wtedy?

Często wybór pada na telewizor, komputer. Jest to proste i mało wymagające rozwiązanie. My natomiast polecamy grać z dziećmi w gry planszowe.

Gry planszowe obecnie przeżywają renesans. Na całym świecie zdobywają coraz to szersze grono fanów w każdym wieku. Wbrew obawom gry dostępne na tabletach i telefonach nie wyparły tych bardziej tradycyjnych. Co sprawia, że najbardziej rozwinięte cywilizacyjnie narody świata z roku na rok w coraz większym stopniu odkrywają czar gier planszowych? Dlaczego polecamy je jako alternatywę, gdy treningi nie są niemożliwe?

Granie w gry planszowe ma wiele bezcennych zalet. To nie tylko rozrywka, chociaż to niewątpliwie najważniejsza ich funkcja, ale również nauka i cenny czas spędzony w rodzinnym gronie. Badania wykazują, że ludzie pamiętają około 10 proc. tego, co słyszą lub czytają, 30 proc. tego, co zobaczą i aż 90 proc. tego, co sami przeżywają lub w czym mają okazję czynnie uczestniczyć. Dlatego to jedna z lepszych metod uczenia się. Wspólne granie uczy również wielu zasad społecznych, uczy cierpliwości. Każdy musi czekać na swoją kolej. To jedne z licznych ich zalet.

Wiele reguł panujących w świecie planszówek, można bezpośrednio przenieść na rywalizacje w zawodach sportowych. Większość z gier planszowych wymaga partnera, z którym rywalizujemy. W każdej grze obowiązują zasady, które po pierwsze trzeba zrozumieć, po drugie zaakceptować i przestrzegać, co bywa trudne, szczególnie dla dzieci. Pamiętajmy więc, jeżeli nasze dziecko oszukuje, omija zasady, by "na skróty" dojść do celu - zwracajmy mu uwagę i nie pozwalajmy na to. Gry planszowe uczą  też tej  najtrudniejszej rzeczy, czyli przegrywania oraz czerpania przyjemności, nie tylko z wygranej, ale z samej rywalizacji i rozgrywki.

Wielu rodziców obserwując minę, swojej pociechy często staje przed dylematem i ostatecznie "daje jej wygrać". Jeżeli od czasu do czasu to zrobimy, nie ma w tym nic złego. Nie mniej trzeba robić to na tyle umiejętnie, żeby dziecko tego nie zauważyło. Granie w domu w gry planszowe z najbliższymi, czyli rodzicami i dziadkami jest jednak najlepszą okazją, gdzie dzieci mogą zderzyć się z porażką. Nikt nie lubi przegrywać. Nawet dorosłym bywa ciężko pogodzić się z niepowodzeniami. Mówmy to dzieciom, tłumacząc jednocześnie w najprostszy sposób "raz się przegrywa, raz wygrywa" . Dzisiaj ja, jutro może ty. Znajdźmy również grę, w której nasze dziecko jest najlepsze. W momencie porażki, również w biegach, możemy mu o tym przypomnieć. Ważnym elementem rozgrywki, który jest także istotny w każdej sportowej rywalizacji jest uścisk dłoni, po skończonej grze. Nie zapominajmy o nim!

Rynek gier planszowych rośnie w zaskakującym tempie. Co wybrać? O tym piszemy w następnych artykułach.

A już we wrześniu zapraszamy do Strefy Dzieci Festiwalu Biegowego, gdzie dzieci wraz z rodzicami, będą miały do dyspozycji ponad 20 gier planszowych (Czytaj więcej: Zapraszamy na gry planszowe w Strefie Dziecka). W każdą z nich będzie można zagrać. Niektóre będzie można nawet wygrać. Ale to tylko jedna z wielu atrakcji, które przygotowaliśmy w tym roku. Czytaj więcej:  Atrakcje Strefy Dzieci Festiwalu Biegowego 2013

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce