Strefa Dziecka Festiwalu Biegowego: czytanie książek wspiera odkrywanie talentów

 

Strefa Dziecka Festiwalu Biegowego: czytanie książek wspiera odkrywanie talentów


Opublikowane w pon., 14/08/2023 - 13:23

 @ brgfx

Każde dziecko ma talent. Odnalezienie go wymaga czasem aktywnej obecności osoby trzeciej, rodzica, opiekuna, nauczyciela w szkole. Książki są jednym z wielu źródeł, które mogą wspierać dorosłych w tym obszarze.

Jakie talenty i umiejętności można odkryć, czytając książki?

  • Komunikacji, wyrażania się i kreatywności. Czytanie poszerza zakres słownictwa i rozwija wyobraźnię. Aby wykorzystać te wartości, warto namawiać dzieci do opowiadania przeczytanych historii i tworzenia swoich.
  • Umiejętności skupienia i koncentracji. Słuchanie z uwagą to również talent, który można dostrzec podczas czytania. W otaczającym nas świecie telefonów komórkowych uważa się, że to jedna z cenniejszych umiejętności. Koncentracja na tym, co ktoś mówi, jest też bezcenna w budowaniu i utrzymaniu relacji ale też w nauce czy w pracy.
  • Empatii i rozumienia innych. Czytanie literatury fikcyjnej pozwala wczuć się w życie i doświadczenia innych postaci. Po reakcji dziecka można zobaczyć, w jakim stopniu wchodzi ono w te doświadczenia, rozumie różne perspektywy bohaterów.
  • Zapamiętywania.  Warto kształtować pamięć dziecka, zadając mu pytania dotyczące przeczytanego rozdziału. Logicznego myślenia i spostrzegawczości. Książki detektywistyczne, kryminalne lub nawet niektóre zagadkowe powieści mogą rozwijać umiejętności myślenia dedukcyjnego i analizy dowodów.

Wybór książek ma duże znaczenie. Warto dostosować czytane bajki i opowiadania do zainteresowań i predyspozycji dziecka, aby wspierać jego naturalne talenty i umiejętności. Ważna jest rozmowa z dzieckiem o tym, co właśnie przeczytało lub usłyszało. Nic tak nie wpiera wiary dzieci w siebie i swoje talenty, jak pozytywny komunikat ze strony rodzica, czy opiekuna.

@ brgfx

Zapraszamy do Strefy dzieci 14. Festiwalu Biegowego, w której dostępne będą książki wydawnictw dla dzieci: Zakamarki, Publicat, Dressler, Media Rodzina,Skrzat pośród których wybraliśmy pozycje wspierające rozwój talentów. Jedną z nich jest seria książek norweskiego pisarza Jorna Liera Horsta „Operacja…”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Media Rodzina.

Opowiada ona o działalności dwójki młodych detektywów, którzy prowadzą Biuro Detektywistyczne numer 2 w nadmorskim miasteczku w Norwegii. Dzięki ukrytym w książkach zagadkach, można rozwijać u dzieci spostrzegawczość, zdolność logicznego myślenia oraz zapamiętywania Dodatkowo książki wymuszają aktywny udział małego słuchacza. (Małgorzata Zacharias silarelacji.pl) Fot @brgfx/Freepik

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce