Jak rozpocząć trening z dzieckiem

 

Jak rozpocząć trening z dzieckiem


Opublikowane w wt., 09/07/2013 - 16:18

Najważniejszy krok za nami ? weszliśmy na pierwszy szczebel ku wspólnej, rodzinnej satysfakcji, tzn. CHCEMY ?. chcemy wspólnie z dziećmi biegać i cieszyć się nie tylko z sukcesów, ale również, a może przede wszystkim - z czasu spędzanego na rodzinnych treningach, na wzajemnym wspieraniu się w dążeniu do założonego celu. I co ważniejsze - biegać chcą również nasze pociechy.

Chcemy, ale zadajemy sobie pytanie - co dalej? A zwłaszcza ? jak rozpocząć trening z naszym dzieckiem?

Otóż w przypadku dzieci ? podobnie jak w przypadku dorosłych ważna, o ile nie najważniejsza jest motywacja. Jak pisałam w poprzednim artykule motywacji można szukać wszędzie. Dzisiaj polecam jedną z metod sprawdzonych w każdym sporcie (i nie tylko sporcie) - CEL = NAGRODA.

Wyznaczajmy cele, w których zdobywaniu nasze pociechy będą miały zabawę i z których czerpać będą przyjemność. Niech zaplanowane przez Nas treningi będą przygodą, z której każdy uczestnik powraca z nagrodą, trofeum - uwieńczającym czas treningu.

A oto kilka przykładów gratyfikacji nieobciążających naszych kieszeni:

  • Rozgrzewka - to zawsze zabawa. Dzieci uwielbiają zabawy. Niech wasze treningi zaczynają się zawsze od zabawy - która będzie rozgrzewką. Proponuję znaną wszystkim grę w Berka, albo może mniej znaną grę "James powiedział kolor zielony", na który to kolor trzeba dobiec do drzewa, zielony - trzeba dobiec do kosza na śmieci, czy zrobić 3 przysiady itp. Pamiętaj ? daj ?fory? - pozwól dziecku wygrać, niech ten pierwszy etap treningu zbuduje wiarę w możliwość osiągnięcia kolejnych założeń treningu.
  • Kumpel. Może któryś z naszych znajomych, sąsiadów ma syna, córkę i podobnie jak my lubi biegać. A może nasza pociecha ma przyjaciela ze szkolnej ławki. Spróbuj zaangażować ich we wspólny trening. Im więcej nas tym zabawniej. Tym większa siła wzajemnej motywacji. A wzajemny uścisk dłoni po skończonym treningu wiąże i skutecznie zachęca do pokonywania kolejnych treningowych wyzwań.
  • Urozmaicaj otoczenie. Biegaj z dziećmi w miarę możliwości w różnych miejscach. Dzięki temu bieganie będzie nie tylko ciekawsze, ale też pozwoli na sprawdzenie jakie znaczenie w biegach ma nawierzchnia czy ukształtowanie terenu. Staraj się wybierać miejsca gdzie dzieci będą mogły zdobyć wiedzę nie tylko z zakresu biegania, ale również z innych dziedzin, miejsca o których będą mogli opowiedzieć rówieśnikom, dziadkom i dostrzec w ich oczach nutę podziwu i szacunku dla wysiłku włożonego w trening.
  • Ustalamy rekordy. Wyznaczaj cele poprzez ustanawianie nowych rekordów. Mogą to być własne, mogą być rekordy tras - wymyślonych przez Nas. Rekordem może być pokonanie dystansu od placu zabaw do największego drzewa przez Janka w wieku 6 lat w 8 minut, gdyż nikt tego wcześniej nie zrobił. Zapisujmy je i eksponujmy w domu, w miejscu łatwo widocznym dla domowników oraz gości.
  • Album biegacza. Zrób album małego biegacza. Zdjęcia mogą być wprost z treningów, ale też przed wyjściem czy po powrocie z nagrodą. W chwili zwątpienia, zniechęcenia - jest to świetna motywacja "Pamiętasz jak było fajnie, jak biegaliśmy w Zoo, jak obiegłeś pierwszy raz placyk zabaw....?". Dzieci uwielbiają się chwalić i opowiadać o swoich osiągnięciach - z "Albumem Biegacza" będą mogły nie tylko opowiadać ale i pokazywać je swoim znajomym, najbliższym.
  • Doceniaj. Od czasu do czasu pamiętaj; przytul swojego małego sportowca, powiedz mu jaki jesteś dumny z jego/jej wytrwałości i że On/Ona też powinien/nna być z siebie dumny/a, jaką przyjemność sprawia Ci wspólnie spędzanie czasu.
  • Ksywka sportowca. Wymyśl, wymyślcie razem ksywkę biegacza. Strzała, Gepard, Rakieta, - która, będzie Wam towarzyszyć podczas biegów, dopingu w zawodach.
  • Weź dziecko na zawody. Zabieraj swojego syna, córkę na biegi, w których bierzesz udział, albo na biegi, które odbywają się w Twojej okolicy - niech poczuje atmosferę, dopinguje Ci w zmaganiach.
  • Wolontariat. Jeżeli w twojej okolicy będą odbywać się biegi (a na pewno kiedyś będą) zgłoście się do wolontariatu. Stańce na trasie i rozdawajcie biegającym napoje, dopingujcie. Będzie to wspaniała i zarazem pożyteczna, społecznie angażująca przygoda dla Twojego dziecka,
  • Bieg pod Patronatem. Od czasu do czasu zrób bieg pod Patronem postaci z ulubionej bajki, ulubionego bohatera. Kup maskotkę, biegajcie razem z Nią. Możesz ją ukryć może to być bieg na ratunek.
  • Trasa biegów. Zaznaczaj na mapie przebiegnięte dystanse. Zliczaj kilometry. Ustalcie dystans po przekroczeniu którego czeka nagroda,

Mam nadzieję, że powyższe rady, będą dla Was - aktywnych rodziców inspiracją do nowych pomysłów, do ?zaczarowania? treningów we wspaniałą, wzajemną przygodę. Życzę powodzenia - naprzód przygodo!

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce