Gdzie biegać w Łodzi: Park na Zdrowiu

 

Gdzie biegać w Łodzi: Park na Zdrowiu


Opublikowane w pt., 11/10/2013 - 16:11

Największy łódzki park i jeden z największych w Europie rozciąga się na powierzchni 172 ha. Powstał na terenach należących niegdyś do lasów miejskich.

W okresie I wojny światowej powierzchnię lasu zredukowano z ok. 400 ha do 115 ha. Wstępne prace nad zagospodarowaniem parku rozpoczęto w latach 20. XX wieku. Do 1928 roku dosadzono na tym terenie prawie 300 000 sztuk drzew, wykopano stawy i rozpoczęto prace na terenach sportowych (stadion, korty tenisowe). W latach 30. XX wieku urządzono ogród zoologiczny, zakończono budowę stadionu, ogródka jordanowskiego, strzelnicy, wieży spadochronowej. W tym czasie założono również pierwszy w Łodzi ogród działkowy ciągnący się wąskim pasem wzdłuż wschodniej granicy parku, tuż przy torach kolejowych.

Na terenie parku po północnej stronie ulicy Konstantynowskiej znajduje się Pomnik Czynu Rewolucyjnego (odsłonięty w 1975 r. w miejscu zniszczonej przez hitlerowców Kolumny Rewolucjonistów z 1923 r.) upamiętniający straconych rewolucjonistów z 1905-1907 r., którzy zostali w tym miejscu pochowani.

Obecnie park oraz przylegające do niego tereny określa się mianem Kompleksu Leśno-Rekreacyjnego na Zdrowiu. W jego skład oprócz parku wchodzą: ogród botaniczny (największy w kraju), ogród zoologiczny, ogródek dendrologiczny, lunapark, tereny sportowe oraz Rezerwat Przyrody "Polesie Konstantynowskie".

Jeśli chodzi o bieganie, jest to teren w miarę płaski z długimi odcinkami prostymi, gdzie można poćwiczyć „tempówki”, rower, długie niedzielne wybieganie a w zimę narty (w tym roku ruszyła szkółka narciarska). Jedna z edycji cyklu Biegam i Chodzę po Łodzi 2013 odbywa się również tutaj.

Długość trasy ok. 7km, oświetlona.

Galeria: 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce