Bieganie metodą Gallowaya

 

Bieganie metodą Gallowaya


Opublikowane w czw., 08/11/2012 - 08:59

Przebiegnięcie maratonu zwykle kojarzy się ludziom z niewyobrażalnym wysiłkiem, poprzedzonym wieloma miesiącami katorżniczych treningów biegowych. Jednak aby przygotować się do pokonania 42 kilometrów 195 metrów można skorzystać z bardziej relaksacyjnego, mniej intensywnego programu treningowego. Odkrywając nowy środek treningowy – marszobieg, można już w sześć miesięcy solidnie przygotować się do maratonu. Metodę treningową polegającą na przeplataniu biegu energicznym marszem opracował Jeff Galloway.

Jeff Galloway - jest olimpijczykiem i trenerem biegania. W latach 70-tych był jednym z grupy młodych amerykańskich biegaczy, którzy na zawsze zmienili oblicze biegów długodystansowych. To właśnie Jeff i jego koledzy z biegowych tras - Frank Shorter, Bill Rodgers, Steve Prefontaine, Don Kardong, Amby Burfoot, Kenny Moore i inni - spowodowali, że bieganie stało się w Ameryce sportem masowym, a jogging niezwykle modną formą spędzania wolnego czasu.

Urodzony w 1945 r. w Północnej Karolinie Jeff Galloway biegał już w liceum. Zwyciężył w pierwszym Atlanta Marathon, mając zaledwie 18 lat. Podczas studiów na Wesleyan University startował w zawodach na bieżni i przełajowych w całych Stanach Zjednoczonych. Był pierwszym zwycięzcą wyścigu Atlanta Peachtree Road Race w roku 1970. W roku 1973 Jeff ustanowił rekord USA w biegu na 10 mil, uzyskując czas 47:49, a mając 35 lat, przebiegł maraton Houston-Tenneco z czasem 2:16.

Przygotowując się do olimpiady w 1972 roku, Jeff spędził dwa miesiące razem z Frankiem Shorterem i Jackiem Bachelerem na treningach górskich w Vail w stanie Kolorado. Wszyscy trzej biegacze zakwalifikowali się na tamte igrzyska. W połowie lat 70. Jeff Galloway zaczął stosować nowatorski program treningowy kładący nacisk na większą ilość odpoczynku i na zmniejszenie tygodniowego kilometrażu w połączeniu z biegiem na długi dystans co drugi tydzień. Dzięki tej metodzie łączenia marszu z biegiem, pierwszy start w zawodach, począwszy od 5 km, a na maratonie skończywszy, może być łatwiejszy niż przypuszcza większość biegowych debiutantów. Opisał ją w swojej bestsellerowej książce „Bieganie metodą Gallowaya", która sprzedała się już w ponad 400 000 egzemplarzy i jest znana wśród biegaczy jako jeden z najlepszych kiedykolwiek opublikowanych poradników nauki biegania.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce