12 zasad szczęśliwego biegacza

 

12 zasad szczęśliwego biegacza


Opublikowane w pt., 29/11/2013 - 13:53

Kanadyjski magazyn iRun postanowił pomóc biegaczom w osiągnięciu ich biegowych celów i przepytał ekspertów, co zrobić, żeby biegać lepiej, szybciej i przyjemniej. Wyszła z tego lista reguł prowadzących do sukcesu. Niektóre są całkowicie oczywiste, inne zaskakujące. Wybraliśmy dla was kilka z nich.

1. Rozgrzewaj się. Wiemy, że o tym wiesz, ale czy na pewno to robisz? Zdaniem specjalistów nie ma lepszego sposobu, by chronić się przed kontuzjami. Rób rozgrzewkę i zaczynaj trening powoli. Obciążenie zwiększaj stopniowo i nie zapominaj o rozciąganiu.

2. Trzymaj się reguły 10%. Chęć szybkiego odniesienia sukcesu prowadzi na manowce. Wydłużaj swoje treningi o nie więcej niż 10% w ciągu tygodnia. Unikniesz przeciążenia i zniechęcenia.

3. Regularność. Według Blaise’a Dubois (terapeuta specjalizujący się w zapobieganiu kontuzjom, konsultant kanadyjskich lekkoatletów) organizm przyzwyczaja się do wysiłku i wypracowuje skuteczne metody zapobiegania kontuzjom. Minimum to 4 treningi w tygodniu.

4. Odpoczywaj. Odpoczynek to część treningu, a przetrenowanie prowadzi do kontuzji.

5. Jedz zdrowo. Podstawowe cechy diety biegacza to różnorodność, jakość i równowaga. Nawet jeśli biegasz, żeby schudnąć, nie przesadzaj z ograniczaniem kalorii. Jedząc za mało będziesz zmęczony, marudny i niewyspany.

6. Nagradzaj się. Jeśli trudno ci wyjść z domu na trening, obiecaj sobie ulubioną czekoladę na gorąco po bieganiu lub inną nagrodę. To dodatkowa motywacja.

7. Dbaj o stopy. Dobrze dobierz buty, także te do pracy. Jeśli masz problem ze stopami odwiedź podologa.

8. Unikaj nudy. Zmieniaj teren, spróbuj biegania pod górę i w lesie. Włącz do swoich treningów inne sporty. Bieganie dobrze się komponuje np. z siłownią

9. Nie szukaj wymówek. Skup się na znalezieniu rozwiązań i nie szukaj problemów. Nie możesz biegać rano, to może lepiej ci pójdzie wieczorem. Nie masz z kim zostawić dzieci- zabierz je ze sobą do parku.

10. Poszukaj inspiracji. Niektórym pomagają książki innych biegaczy. David O’Brian kanadyjski maratończyk walczący z zaawansowanym nowotworem motywuje się do biegania, czytając Murakamiego. W czasie biegania mówi sobie: „Stawiaj jedną nogę przed drugą. Powtarzaj to tyle razy, ile będzie konieczne aż do ukończenia treningu”.

11. Ciesz się tym, co robisz. Bieganie ma ci sprawiać przyjemność. Uśmiechnij się i po prostu biegaj.

12. Znajdź sobie cel. Zapisz się na imprezę, zgłoś się do biegu charytatywnego. Znajdź ważny cel, biegnij dla kogoś lub dla wybranej organizacji charytatywnej. Trudniej będzie ci się wycofać.

IB

Źródło: artykuł Bridget Mallon „ 21 rules for  running success”, Irun 01_2014

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce