24. Bieg Powstania Warszawskiego: Ruszają treningi z historią w tle

 

24. Bieg Powstania Warszawskiego: Ruszają treningi z historią w tle


Opublikowane w śr., 09/07/2014 - 08:50

Zaplanowany na ostatnią sobotę lipca 24. Bieg Powstania Warszawskiego poprzedzą tak jak w ubiegłym roku treningi historyczne „Z historią w tle”. Pierwszy odbędzie się w środę 9 lipca na Muranowie – Cytadeli o godz. 19:00.

Treningi to wspólna inicjatywa Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA (dawny WOSiR) - orgnaizatora powstańczego biegu, oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.  

– Naszym założeniem jest nie tylko przyczyniać się do popularyzacji biegania, ale również kłaść szczególny nacisk na edukację. Podczas codziennych treningów, mijamy wiele obiektów, które nawiązują do historii naszego miasta. Zależy nam, aby się zatrzymać przy wybranych i dowiedzieć czegoś więcej o tych szczególnych miejscach - mówi Marcin Kuriata ze Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA.

 – Nasze działania edukacyjno-kulturalne wykraczają poza mury Muzeum. Chcemy dzięki temu docierać do ludzi z pasją: muzyczną, teatralną, historyczną czy właśnie sportową. Liczba osób łączących sport z lekcją historii z każdym rokiem wzrasta i cieszy nas, że możemy mieć w tym swój udział  – mówi Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Treningi zostały zaplanowane na trzy kolejne środy lipca. W treningach będzie uczestniczyć trener z grupy Skrzydlaci.pl, który przeprowadzi rozgrzewkę i przewodnik-wolontariusz (Muzeum Powstania Warszawskiego), który opowie o mijanych na trasie miejscach związanych z historią walk powstańczych.

Organizatorzy przygotowali dla biegaczy trzy treningi biegowe, w tym jeden pokrywający się z trasą Biegu Powstania Warszawskiego. Trasy i terminy treningów poniżej:

9 lipca, godz. 19:00 (Muranów - Cytadela)

Miejsce spotkania i zarazem pierwszy historyczny punkt na trasie to Pomnik Umschlagplatz przy ul. Stawki. Następnie uczestnicy pobiegną w kierunku Pomnika Poległych i Pomordowanych na Wschodzie przy skrzyżowaniu ulic Andersa i Stawki. Kolejne przystanki na trasie to: Stadion Polonii, Krzyż Członków Tajnego Rządu z Powstania Styczniowego na terenie Fortu Legionów i zakończenie treningu przy Bramie Straceń na terenie Cytadeli.

16 lipca, godz. 19:00 (Praga)

Zbiórka i spotkanie z trenerem oraz przewodnikiem przy Pomniku Kościuszkowców w pobliżu ul. Wybrzeże Szczecińskie. Kolejne punkty na trasie treningu to bunkier przy skrzyżowaniu ulic Jasieńskiego i Panieńskiej, Ogród Zoologiczny i Most Gdański. Trening zakończy się na Skwerze im. Ppłk Antoniego Żurowskiego ps. „Papież”, „Andrzej”.

23 lipca, godz. 19:00 (Śródmieście)

Ostatnia trasa wprowadzająca biegaczy w wyższy poziom wytrzymałości i wiedzy o Powstaniu Warszawskim będzie miała swój początek przed kościołem Św. Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej (tu spotykamy się z przewodnikiem i trenerem). Kolejne ważne punkty poznawane podczas treningu to: gmach PWPW przy ul. Sanguszki, Dom Schichta przy ul. Nowy Zjazd 1, skarpa Nowego Miasta przy ul. Wybrzeże Gdańskie i ostatni punkt na trasie treningu to tablica upamiętniająca zestrzelenie przez Niemców samolotu Liberator, niosącego pomoc powstańczej Warszawie przy ul. Miodowej.

Więcej informacji o treningach: www.aktywnawarszawa.waw.pl oraz www.1944.pl

mat. pras.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce