Biegaczu, buduj zimą formę z crossfitem

 

Biegaczu, buduj zimą formę z crossfitem


Opublikowane w wt., 05/11/2013 - 08:54

Nie wiesz, co robić zimą, żeby podtrzymać formę, a nie widzisz siebie biegającego w słocie lub śniegu? Aby przeczekać chłodne miesiące i zbudować formę biegową, można wybrać inny rodzaj treningu. Dziś polecamy crossfit - czyli budowanie siły i wytrzymałości poprzez intensywne ćwiczenia aerobowe i anaerobowe.

Wydawałoby się, że ostre treningi siłowe nie są wskazane dla biegaczy. Nic bardziej mylnego. Siła jest bardzo potrzebna w bieganiu. Jeżeli startuje się w biegu długodystansowym i przed metą rywale będą podobnie zmęczeni, wygra ta osoba, która zachowa najwięcej sił na ostatnich metrach.

– W przypadku rekreacyjnego uprawiania sportu, a szczególnie biegania, zawodnicy często z nastaniem zimy po prostu przerywają starty, a potem wiosną muszą od nowa budować formę. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy przezimowanie w klubie crossfitowym - ćwiczy się pod dachem, treningi są nie tylko ogólnorozwojowe, ale ćwiczy się też siłę i wytrzymałość – tłumaczy Dominik Górski trener z klubu No Limit Ursus.

– W ogóle zimą należy zbudować siłę biegową. Na wiosnę koncentrujemy się na wytrzymałości. Zimą nie ma obaw, że nam wytrzymałość spadnie, bo przecież i tak nie będziemy z niej korzystać. Wówczas należy więc zwiększyć obciążenia. Siłę o wiele łatwiej jest przekuć na wytrzymałość, niż wytrzymałość na siłę. Jeśli ktoś jest silny, to pobiegnie dalej, bo silny mięsień jest bardziej wytrzymały na dłuższe zmęczenie - łatwiej jest pokonywać podbiegi – podkreśla Dominik Górski.

Treningi siłowe mogą stanowić też dobry bodziec dla organizmu, który przyzwyczaił się tylko do biegania. Są też zestawy ćwiczeń przystosowane do urozmaicenia treningów biegaczy.

– Istnieje coś takiego jak crossfit endurance. To odmiana przygotowana dla sportowców uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe - bieganie, triathlon, kolarstwo, pływanie. Jest tam sprytnie połączony trening biegowy z crossfitowym. Zresztą podstawowa odmiana to też bardzo dobra dyscyplina ogólnorozwojowa. Idealna na zbudowanie formy przez zimę – zachęca Dominik Górski.

ŁZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce