Bieganiem w nadwagę? Nie przesadź z dystansem

 

Bieganiem w nadwagę? Nie przesadź z dystansem


Opublikowane w pon., 07/09/2020 - 08:47

Duńscy naukowcy obserwowali 749 biegaczy w ciągu pierwszych trzech tygodni ich treningu biegowego. Główny obszar badania dotyczył sposobów na trening bez kontuzji, a dokładniej związku pomiędzy kilometrażem pierwszego tygodnia a ryzykiem wystąpienia urazu. Uczestnicy tego eksperymentu sami układali sobie plan treningowy. Wszyscy dostali takie same, neutralne buty, ale żadnych wskazówek treningowych.

Dla żadnego biegacza nie jest tajemnicą, że początkujący miłośnicy joggingu chcą szybkich efektów i równie szybko zniechęcają się do treningu ze względu na liczne kontuzje. Naukowcy potwierdzili, że debiutanci zmagają się z tym problemem częściej niż doświadczeni biegacze. U 15 osób problemy pojawiły się już w pierwszym tygodniu, kolejnych 41 biegaczy nabawiło się kontuzji w ciągu następnych 2 tygodni. Kontuzje nie wynikały tylko z przebiegniętych kilometrów, ale miały też związek z nadwagą.

Większe ryzyko podejmują osoby, których BMI wynosiło powyżej 30, a przebiegły w ciągu pierwszego tygodnia więcej niż 3 km. Wydłużenie dystansu o kolejne 3 km jeszcze bardziej narażało ich na kontuzje.

Oblicz swoje BMI: TUTAJ

Zdaniem naukowców idealnie by było, gdyby osoby otyłe rozpoczęły swoją przygodę z bieganiem od zredukowania wagi, a potem bardzo powoli realizowały swój trening nie przekraczając dystansu 3 km w pierwszym tygodniu.

Chociaż takie badania zostały wykonane po raz pierwszy, to płynący z nich wniosek ma uniwersalny wymiar i jest znany od dawna: najlepiej jest biegać w swoim tempie i nastawić się na długą pracę nad postępami.

red.


The project is co-financed by the Governments of Czechia,  Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.


Partnerem kampanii został Program Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020, finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Interreg PL-SK wspiera przedsięwzięcia koncentrujące się wokół trzech tematów: dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, transport oraz edukacja. Budżet Programu wynosi 210 mln euro, w tym środki unijne - 178,6 mln euro.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce