Biegowe spotkania z historią w Dobrej już od soboty

 

Biegowe spotkania z historią w Dobrej już od soboty


Opublikowane w pt., 18/07/2014 - 08:45

Łączenie aktywności fizycznej i poszerzania swojej wiedzy jest coraz bardziej popularne. I to nie tylko w dużych miastach. Od najbliższej soboty na „Biegowe spotkania z historią w tle” zaprasza klub Powstaniec z miejscowości Dobra k. Łodzi. Zapowiada się dobra zabawa.

Jak zapowiadają inicjatorzy spotkań, ich uczestnicy będą mogli dowiedzieć się wielu bliżej nieznanych faktów dotyczących swojej miejscowości.

– Nasz klub od samego początku stara się wspierać działania promujące historię regionu. Organizujemy Bieg Powstańca upamiętniający Powstanie Styczniowe. Nasz region, czyli gmina Stryków, ma bardzo ciekawą przeszłość i chcemy o niej mówić. Mamy interesujący kompleks pałacowy w Bratoszewicach oraz Koźlu. W samej miejscowości Dobra istnieją dwa zabytkowe kościoły. Była tu też Bitwa pod Dobrą w 1863 roku. Również Stryków ma bogatą historię. Przed II wojną światową mieszkała tam duża mniejszość żydowska – opowiada Tomasz Szafraniec, kierownik sekcji biegowej w klubie Powstaniec Dobra i organizator biegowych spotkań z historią.

– Tematów mamy więc sporo i mamy o czym mówić – zachęca organizator.

Zajęcia poprowadzi dwóch biegaczy, a zarazem pasjonatów lokalnej historii. Obok naszego rozmówcy, z zawodnikami będzie biegł także ultramaratończyk Krzysztof Drożdzyński. – Program spotkań jest skonstruowany tak, żeby były one coraz dłuższe. Najbliższe będzie krótkie bo pokonamy ok. 5-6 km w samej Dobrej – zapowiada Tomasz Szafraniec. Jakie miejsca odwiedzą biegacze?

– Na pewno odwiedzimy kościół św. Doroty oraz kościół św. Jana Chrzciciela. Zawitamy też na miejscowy cmentarz, gdzie jest obelisk upamiętniający Powstańców Styczniowych. Udamy się również na punkt widokowy, z którego rozciąga się piękna panorama. Będziemy równali tempo do najwolniejszego uczestnika. Chociaż może dzięki temu, że jest nas dwóch, to poprowadzimy szybszą grupę. Ale to nie będą wyścigi i nie powinno być tu żadnych obaw. To jest biegowa wycieczka krajoznawcza – wyjaśnia organizator.

Inauguracyjny trening rozpocznie się w sobotę 19 lipca o godzinie 9:00 nad stawem przy ul. Starowiejskiej. Oczywiście w Dobrej. Do końca roku w ramach zajęć odbyć ma się ok. 15 spotkań. – Naszym największym sukcesem jest to, że program ruszył. Cieszymy się, że udało się zebrać fundusze na jego przeprowadzenie. Będziemy zadowoleni z każdej osoby, która będzie chciała pobiegać z nami i posłuchać o historii. Rozumiemy też, że jest czas wakacji i część wyjeżdża. Jeśli na samym początku pojawi się 10 osób, to będzie dobrze – dodaje Tomasz Szafraniec. – Zapraszamy!

Kolejne „Biegowe spotkania z historią w tle” odbędzie się na początku sierpnia.

Organizator

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce