Buty... mądrzejsze od biegacza. Pierwsze testy obiecujące [WIDEO]

 

Buty... mądrzejsze od biegacza. Pierwsze testy obiecujące [WIDEO]


Opublikowane w czw., 13/11/2014 - 16:16

W Europie biega 80 mln ludzi,. 38 procent z nich ma za sobą kontuzję, a od 37-56 procent doznaje urazu przynajmniej raz w roku. To z myślą o nich powstał projekt Runsafer, a w hiszpańskim laboratorium opracowano buty przyszłości.

Zostały one wyposażone w urządzenie, które zbiera informacje o biomechanice biegacza i w czasie rzeczywistym komunikuje się z aplikacją w telefonie. Na podstawie zebranych danych, aplikacja sugeruje zmiany w technice biegu lub zaprzestanie treningu w sytuacjach, gdy ryzyko wystąpienia urazu jest wysokie.

Urządzenie, aplikacja i zintegrowany z nią portal mają zastąpić kilka innych biegowych użyteczności, np. pulsometr. Zarchiwizowane dane pomogą ułożyć indywidualny plan treningowy, dietę i przebieg rozgrzewki. Portal ma także ułatwić prowadzenie kalendarza startów i treningów.

Jego funkcjonalność nie byłaby pełna, gdyby nie gwarantował funkcji społecznościowych. Będzie więc można dzielić się trasami, informacjami o kilometrażu, wymieniać doświadczenia i korzystać z opinii innych przy zakupie butów. Podstawową jego zaletą jest jednak bieżąca kontrola biegu i zapobieganie kontuzjom.

Prace nad tym urządzeniem trwały 2 lata. Prototyp jest gotowy i przeszedł pozytywnie wszystkie testy. Podczas biegów rozgrywanych w Hiszpanii system mogli wypróbować zwykli zawodnicy. Urządzenie nie przeszkadzało uczestnikom 6-kilometrowego biegu w Walencji. Nie zgłosili żadnych zastrzeżeń związanych z wygodą biegania.

Potencjalny rynek został obliczony na 37 milionów biegaczy. Teraz trzeba będzie poczekać na masową produkcję.

IB

źródło

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce