Buty maksymalistyczne wcale nie lepsze dla stopy niż te tradycyjne


Opublikowane w czw., 18/04/2019 - 10:28

Taki wniosek wyciągnęli naukowcy z Centrum Badań Ortopedycznych Oregon State University, którzy poddali badaniom grupę średniozaawansowanych biegaczy.

Badacze z Oregonu postanowili sprawdzić czy zwiększoną objętość masy amortyzowanej wpływa na biomechanikę ruchu. W tym celu poddano testom grupę 20 biegaczy w wieku 18-45 lat, z tygodniowym kilometrażem co najmniej 25 km. Badana grupa otrzymała do dyspozycji buty maksymalistyczne, które stopniowo miała wplatać w swój trening, sukcesywnie zwiększając kilometraż w nowych butach (ostatnie 2 tygodnie testu biegano już wyłącznie w butach maksymalistycznych).

Jak się okazało, nawet 6-tygodniowy okres przejściowy pomiędzy bieganiem w obuwiu tradycyjnym i takim o zwiększonej amortyzacji nie wpływa znacząco na mechanikę ruchu stopy i wciąż uderza ona o podłoże. Co więcej, „ładowana” energią uderzenia poduszka amortyzacyjna sama negatywnie wpływa na biomechanikę ruchu, zaburzając go. U badanych biegaczy zaobserwowano także ruch kątowy w stawach oraz zwiększone wywinięcia kostki, które zwiększając nacisk na stopę podnoszą ryzyko kontuzji.

W podsumowaniu badania, które opublikowano m.in. w magazynie American Journal of Sports Medicine, zaznaczono, że istnieje konieczność przeprowadzenia dokładniejszych i zakrojonych na szerszą skalę badań w tej materii. - Nie wiemy jeszcze wszystkiego by ew. polecić ten typ obuwia biegaczom - stwierdzono.

Zasugerowano, by osoby przechodzące na obuwie o zwiększonej amortyzacji bardzo dokładnie wybrały swój model (na rynku jest już ich już ok. 20) i przed zakupem sprawdziły go na bieżni mechaniczne, a także by przez pierwsze 6 tygodniach korzystania z nowych butów dokładnie obserwowały swoje ciało.

Źródło: Functional Orthopedic Research Center of Excellence (FORCE) Oregon State University


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce