Buty maksymalistyczne wcale nie lepsze dla stopy niż te tradycyjne

 

Buty maksymalistyczne wcale nie lepsze dla stopy niż te tradycyjne


Opublikowane w czw., 18/04/2019 - 10:28

Taki wniosek wyciągnęli naukowcy z Centrum Badań Ortopedycznych Oregon State University, którzy poddali badaniom grupę średniozaawansowanych biegaczy.

Badacze z Oregonu postanowili sprawdzić czy zwiększoną objętość masy amortyzowanej wpływa na biomechanikę ruchu. W tym celu poddano testom grupę 20 biegaczy w wieku 18-45 lat, z tygodniowym kilometrażem co najmniej 25 km. Badana grupa otrzymała do dyspozycji buty maksymalistyczne, które stopniowo miała wplatać w swój trening, sukcesywnie zwiększając kilometraż w nowych butach (ostatnie 2 tygodnie testu biegano już wyłącznie w butach maksymalistycznych).

Jak się okazało, nawet 6-tygodniowy okres przejściowy pomiędzy bieganiem w obuwiu tradycyjnym i takim o zwiększonej amortyzacji nie wpływa znacząco na mechanikę ruchu stopy i wciąż uderza ona o podłoże. Co więcej, „ładowana” energią uderzenia poduszka amortyzacyjna sama negatywnie wpływa na biomechanikę ruchu, zaburzając go. U badanych biegaczy zaobserwowano także ruch kątowy w stawach oraz zwiększone wywinięcia kostki, które zwiększając nacisk na stopę podnoszą ryzyko kontuzji.

W podsumowaniu badania, które opublikowano m.in. w magazynie American Journal of Sports Medicine, zaznaczono, że istnieje konieczność przeprowadzenia dokładniejszych i zakrojonych na szerszą skalę badań w tej materii. - Nie wiemy jeszcze wszystkiego by ew. polecić ten typ obuwia biegaczom - stwierdzono.

Zasugerowano, by osoby przechodzące na obuwie o zwiększonej amortyzacji bardzo dokładnie wybrały swój model (na rynku jest już ich już ok. 20) i przed zakupem sprawdziły go na bieżni mechaniczne, a także by przez pierwsze 6 tygodniach korzystania z nowych butów dokładnie obserwowały swoje ciało.

Źródło: Functional Orthopedic Research Center of Excellence (FORCE) Oregon State University


The project is co-financed by the Governments of Czechia,  Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce