Co nam daje plan treningowy? Sprawdzamy!

 

Co nam daje plan treningowy? Sprawdzamy!


Opublikowane w śr., 20/08/2014 - 08:53

Plan treningowy to podstawa – twierdzą tak portale, czasopisma biegowe i cytowani przez nich eksperci. Wspominają o tym także organizatorzy zawodów, a nawet sami zawodnicy. Ile w tym prawdy? W jakim stopniu posiadanie i realizowanie planu treningowego przekłada się na nasze bieganie? Trochę światła na ten ciekawy temat rzucają statystyki i wnioski przygotowane przez Motivato.

Motywacja

Okazuje się, że aż 96% biegaczy korzystających z ich inteligentnego planu treningowego osiąga cele, które sobie postawili. Celem może być start w zawodach z konkretnym założeniem czasowym, ale równie dobrze po prostu chęć bycia formie, zrzucenia kilku kilogramów, lub przebiegnięcia pierwszych kilometrów.

– Motivato krok po kroku prowadzi do wybranego celu, m.in. dzięki tworzonej na bieżąco rozpisce treningowej. 96-procentowa skuteczność realizacji swoich założeń to świetny wynik, jesteśmy dumni z naszych podopiecznych – mówi Piotr Korpak, jeden z założycieli serwisu, który udostępnia biegaczom plany treningowe i monitoruje stopień ich realizacji.

Efektywność

Statystyki Motivato wskazują też, że trenujący z planem treningowym w ciągu sezonu poprawiają swoje życiówki średnio aż o prawie 7 procent. Dla biegającego dzisiaj 10 km w 45 minut, oznaczałoby to nowy rekord na poziomie poniżej 42 minut.

W teorii taki wynik wygląda świetnie, ale twórcy serwisu przestrzegają, że poprawa czasowa to już kwestia bardzo indywidualna i zależy od naszego zaangażowania, wieku, a także wyjściowego poziomu biegowego. Udostępnione nam dane (ślicznie dziękujemy) pokazują, że u biegaczy z krótszym stażem postęp nawet o 10-15 procent nie jest rzadkością, ale ze wzrostem zaawansowania o urwane minuty jest coraz trudniej.

Zdrowie

Zmorą biegaczy i wszystkich sportowców-amatorów są kontuzje. Jedną z najczęstszych przyczyn ich występowania jest niewystarczające przygotowanie sprawnościowe przy jednoczesnym narzuceniu sobie zbyt częstego i zbyt intensywnego treningu. Jak pokazuje jednak praktyka Motivato, odpowiednio dobrany i często aktualizowany plan treningowy minimalizuje to ryzyko.

– Analiza stopnia regeneracji organizmu trenującego to absolutna nowość na rynku, która daje fantastyczne efekty – mówi Piotr Korpak. – Dzięki temu plan treningowy w Motivato jest rzeczywiście inteligentny, co nie tylko zwiększa jego skuteczność, ale przede wszystkim chroni trenującego przed dłuższymi przerwami spowodowanymi kontuzjami, czy przetrenowaniem – dodaje. Zainteresowanych aplikacją odsyła do strony www.motivato.pl.

Sprawdzamy!

Statystyki mają to do siebie, że... są statystykami - uśredniają dane i pomijają czynnik ludzki (zniechęcenie do treningu, nieplanowane przerwy). Dlatego podjęliśmy się sprawdzenia skuteczności Motivato. Jeden z naszych redaktorów, który biega rekreacyjnie 2-3 razy w tygodniu, a w imprezach startuje od święta, chce złamać 22 minuty na dystansie 5 km. Punkt wyjścia - 25 minut. Na osiągniecie celu daje sobie.... no właśnie.

Poprosimy Piotra Korpaka o szczegółowe wprowadzenie do treningu z wykorzystaniem Motivato i wyjaśnienie wszelkich zawiłości programowych. Wkrótce garść informacji i start naszego testu...

red.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce