Co różni maratończyka od ultrabiegacza?

 

Co różni maratończyka od ultrabiegacza?


Opublikowane w wt., 10/12/2013 - 16:37

Czym różni się ultramaratończyk biorący udział w biegach 24-godzinnych od maratończyka? Nie, nie tylko pokonywanym dystansem. Można zaryzykować stwierdzenie, że te dwie grupy nie mają z sobą wiele wspólnego.

Ultramaratończycy są średnio o 5 lat starsi i inaczej zbudowani. Mają mniej rozbudowaną klatkę piersiową i mniejszą grubość fałdu skórnego (miernik poziomu tkanki tłuszczowej). Mniejsza okazuje się również przestrzeń dołu pachowego. Natomiast maratończycy mają mniejsze łydki. Do takich wniosków doszli szwajcarscy naukowcy, którzy postanowili dokładnie przyjrzeć się 79 ultramaratończykom i porównać ich z grupą 126 wielbicieli 42 km i 195 m.

W badaniu brali udział wyłącznie mężczyźni. Oprócz różnic w budowie ciała naukowcy stwierdzili, że maratończycy są zdecydowanie szybsi, aczkolwiek ich szybkość spada wraz ze wzrostem tkanki tłuszczowej. Różnica w szybkości widoczna jest także podczas treningów. Ultrabiegacze zaczęli trenować średnio trzy lata wcześniej, niż maratończycy. Na treningu spędzają ponad 9 godzin (+/- 5 godzin) tygodniowo i w tym czasie pokonują od 50 do 122km.

Najwięcej miejsca badacze poświęcili na porównanie krytycznej prędkości (CV) w obydwu grupach biegaczy. CV to maksymalna prędkość, jaka może być utrzymana przez zawodnika, w dłuższym okresie czasu. Okazało się, że akurat ten czynnik wyjątkowo trudno porównać. Ultramaratończycy mogą być szybsi na pewnych odcinkach, ale strategia biegu 24-godzinnego jest zupełnie inna niż maratonu. Są przerwy, zmiana ubrania, wpływ czynników atmosferycznych, itd.

Ogólny wniosek z badań jest taki, że czas osiągany podczas startów jest zależny od masy ciała i szybkości na treningach. Im mniejsza waga i szybszy trening, tym lepszy efekt końcowy, a ultramaraton wymaga przeznaczenia na trening 9 godzin i pokonania średnio 90 km w tygodniu.

Oczywiście ultramaratończycy biorą udział także w krótszych „godzinowo” imprezach, do których przygotowują się podobnie jak do biegów 24-godzinnych. Ultramaratończycy uczestniczący tylko w krótszych biegach (16, 18-godzinnych, co najmniej 100 km) również wykazują podobne schematy treningowe. Wyniki badania można więc rozciągnąć i na tę grupę biegaczy. Ultrasi z grupy +/- 50 km zostaną objęci wkrótce osobnym badaniem.

IB

Źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3781907/

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce