Co was motywuje do biegania – nadwaga, rekordy, zdrowie?

 

Co was motywuje do biegania – nadwaga, rekordy, zdrowie?


Opublikowane w czw., 12/03/2020 - 19:50

Chociaż wiele biegowych historii rozpoczyna się od chęci zrzucenia nadmiarowych kilogramów, to kwestia prawidłowej wagi, wcale nie zajmuje kluczowego miejsca w motywacji biegaczy. Według przeprowadzonego badania na zawodnikach startujących w maratonie w Poznaniu, to zdrowie jest najważniejszym motywatorem.

Badanie zostało przeprowadzone w zeszłym roku. Wzięło w nim udział 493 zawodników, z czego 29 proc. stanowiły kobiety. Zadaniem respondentów było wypełnienie kwestionariuszy, w których do każdego z wymienionych motywów biegania należało dodać ocenę w skali od 1 do 7, gdzie 1 stanowiło minimum. Odpowiedzi zostały pogrupowane zgodnie ze swoim podobieństwem.

Kwestie zdrowotne otrzymały najwyższą ocenę 5,46. Okazały się najważniejszą z motywacji, ale nie dla wszystkich w takim samym stopniu. Wszystko zależało od doświadczenia biegowego wyrażanego w latach.

Dbałość o zdrowie najmocniej motywuje biegaczy z doświadczeniem od 5-10 lat. Ta grupa oraz biegacze z 3-5 letnim dorobkiem, generalnie prezentują wysoki poziom motywacji biegowej.

Drugie miejsce wśród motywatorów zajmuje osiąganie własnych celów (5,5). Ważne najbardziej dla biegaczy z grupy reprezentującej od 5-10 lat i najmniej dla tych z dłuższym stażem.

Niżej w hierarchii motywatorów stoi poczucie własnej wartości (4,72) istotne tak samo dla biegaczy, którzy biegają mniej niż 3 lata, jak i dla grupy z doświadczeniem od 3-5 lat. Tuż za podium znalazły się kwestie psychologiczne, szczególnie istotne w grupie 5-10 lat biegania.

Waga jest piątym w kolejności motywatorem (4,14) i również najczęściej biorą ją pod uwagę ci, którzy biegają 5 do 10 lat. Najmniej liczy się u biegaczy z ponad 10-letnim stażem.

Wyniki badania poznańskich maratończyków, pokrywają się z ustaleniami serwisu Strava, który o motywację przepytał 25 tys. użytkowników. Tam również dominowała chęć zadbania o zdrowie i wzmocnienie organizmu, chociaż nie bez znaczenia było upodobanie do nielimitowanych przekąsek.

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce