Crossfit - ostry trening dla wszystkich

 

Crossfit - ostry trening dla wszystkich


Opublikowane w czw., 26/09/2013 - 15:51

Crossfit dobrym rozwiązaniem dla biegacza?

Bieganie, jakkolwiek przyjemne, rozwija tylko wybrane partie mięśni, tymczasem dla organizmu najważniejszy jest zrównoważony rozwój. Jak go osiągnąć?

Niektórzy twierdzą, że rozwiązaniem jest crossfit. To nowa metoda treningowa, tudzież dyscyplina sportowa łącząca między innymi podnoszenie ciężarów, gimnastykę, bieganie, pływanie. W zasadzie wszystko może być częścią crossfitowego treningu.

Zajęcia są ciężkie. Na cykl składają się pompki, brzuszki, podnoszenie ciężarów, machanie kettlebellami itd. I to wszystko w dużej ilości powtórzeń. Wiąże się to oczywiście z szybkim przyrostem masy mięśniowej.

Wydawać by się mogło, że nie jest to właściwe rozwiązanie dla biegaczy długodystansowych, ale to mylna opinia. W największych maratonach różnice na mecie pomiędzy pierwszymi dziesięcioma biegaczami wynoszą około minuty.

Wygrywa ten, który zachowa najwięcej sił na ostatnich metrach. Ważna jest bowiem siła i wytrzymałość. Te dwie cechy wyrabiają właśnie treningi crossfitowe. Co ciekawe, nie są to zajęcia tylko dla zawodowców. Uczestniczyć mogą w nich wszyscy. Zajęcia bowiem dostosowuje się indywidualnie do ćwiczących.

Najlepiej wykonywać je pod okiem specjalistów. - Trener musi być osobą wykwalifikowaną. Są specjalne kursy trenerskie. Większość za granicą, w Polsce na razie jest tylko jeden. Ostatnio powstaje wiele klubów crossfitowych, ale większość jest tylko z nazwy, bo często pracują tam ludzie nie mający dużego pojęcia o tej dyscyplinie - mówi Dominik Górski z NoLimit CrossFit Ursus.

- Jak nie zrobić sobie krzywdy? Treningi są organizowane w boksach crossfitowych, są podobne do siłowni, ale różnią się tym, że nie ma żadnych maszyn. Są tylko ciężary, kółka, drążki, kettle. Nad wszystkim czuwa trener, który dopasowuje trening do każdego ćwiczącego. Trening ma być wyzwaniem, ale też takim, żeby można go było ukończyć. Początkujący nie dostanie więc 30 powtórzeń 150 kg w rwaniu, ale 30 kg w martwym ciągu już zrobi i zmęczy się. Jak się nie zmęczy, to znaczy, że ćwiczenie zostało za słabo wyskalowane - opowiada trener.

W weekend 28 i 29 października w godzinach 11-18 w centrum handlowym Factory w Ursusie odbędą się pokazowe treningi crossfitu pod okiem specjalistów.

Uwaga - liczba miejsc podczas treningów ograniczona. O pierwszeństwie decyduje kolejność zapisów na miejscu imprezy. Dla każdego uczestnika przewidziane drobne nagrody ufundowane przez firmę Reebok.

ŁZ

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce