Ćwicz mięśnie tułowia dla lepszego wyniku

 

Ćwicz mięśnie tułowia dla lepszego wyniku


Opublikowane w czw., 04/04/2019 - 19:57

Biegaczy zazwyczaj nie mają co do tego wątpliwości. Naukowcy zaś wcale nie są zgodni, jak to z tym treningiem mięśni tułowia jest.

Wiadomo, że stabilizacja kręgosłupa jest kluczowa w czynnościach dnia codziennego, wiadomo, że mięśnie tułowia stabilizują ciało podczas aktywności sportowej. Ale nie ma już takiej zgody, gdy w grę wchodzi przełożenie silnego korpusu na bieganie. Zdaniem naukowców z Hongkongu, dzieje się tak, z powodu różnic w sposobie przeprowadzania badań. Na ich wynik ma wpływ zarówno rodzaj jak i długość ćwiczenia tych mięśni. Istotni są również sami badani.

Na potrzeby badań w Hongkongu, zaangażowano 21 młodych mężczyzn, którzy czynnie uprawiają sport od co najmniej 3 lat. Wszyscy uczestnicy trenowali w klubach w swoich szkołach. Ich zadaniem podczas badania było kontynuowanie swojego normalnego treningu przez 8 tygodni, jednak 11 z nich dodatkowo włączyło ćwiczenia mięśni tułowia do swojego programu. Ten dodatkowy trening został podzielony na fazy: ogólna siła, stabilizacja, funkcjonalność i odbywał się trzy razy w tygodniu.

Przed, w trakcie i po eksperymencie uczestnicy przechodzili szereg testów. Trwali w różnego rodzaju plankach - na palcach, dłoniach, przedramionach i jednostronne, biegali na bieżni mechanicznej, poddawali się testom organizacji sensorycznej w ramach posturografii.

Efektem dodania ćwiczeń mięśni tułowia do biegania, była znacząca zmiana paramentów w kilku obszarach. Grupa kontrolna krócej utrzymywała pozycję deski niż 11 osób z grupy core training.

8 tygodni ćwiczeń wystarczyło również, by biegacze mieli niższe tętno po biegu i wkładali mniej energii w bieganie, poprawiając swoje osiągi w zakresie Vo2max. Innymi słowy dodając trening mięsi tułowia do swojego treningu biegowego, można poprawić ekonomię biegu i zwiększyć możliwości.

IB

źródło

fot. Bruce Mars / Pexels


The project is co-financed by the Governments of Czechia,  Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce