Ćwicz mięśnie tułowia dla lepszego wyniku


Opublikowane w czw., 04/04/2019 - 19:57

Biegaczy zazwyczaj nie mają co do tego wątpliwości. Naukowcy zaś wcale nie są zgodni, jak to z tym treningiem mięśni tułowia jest.

Wiadomo, że stabilizacja kręgosłupa jest kluczowa w czynnościach dnia codziennego, wiadomo, że mięśnie tułowia stabilizują ciało podczas aktywności sportowej. Ale nie ma już takiej zgody, gdy w grę wchodzi przełożenie silnego korpusu na bieganie. Zdaniem naukowców z Hongkongu, dzieje się tak, z powodu różnic w sposobie przeprowadzania badań. Na ich wynik ma wpływ zarówno rodzaj jak i długość ćwiczenia tych mięśni. Istotni są również sami badani.

Na potrzeby badań w Hongkongu, zaangażowano 21 młodych mężczyzn, którzy czynnie uprawiają sport od co najmniej 3 lat. Wszyscy uczestnicy trenowali w klubach w swoich szkołach. Ich zadaniem podczas badania było kontynuowanie swojego normalnego treningu przez 8 tygodni, jednak 11 z nich dodatkowo włączyło ćwiczenia mięśni tułowia do swojego programu. Ten dodatkowy trening został podzielony na fazy: ogólna siła, stabilizacja, funkcjonalność i odbywał się trzy razy w tygodniu.

Przed, w trakcie i po eksperymencie uczestnicy przechodzili szereg testów. Trwali w różnego rodzaju plankach - na palcach, dłoniach, przedramionach i jednostronne, biegali na bieżni mechanicznej, poddawali się testom organizacji sensorycznej w ramach posturografii.

Efektem dodania ćwiczeń mięśni tułowia do biegania, była znacząca zmiana paramentów w kilku obszarach. Grupa kontrolna krócej utrzymywała pozycję deski niż 11 osób z grupy core training.

8 tygodni ćwiczeń wystarczyło również, by biegacze mieli niższe tętno po biegu i wkładali mniej energii w bieganie, poprawiając swoje osiągi w zakresie Vo2max. Innymi słowy dodając trening mięsi tułowia do swojego treningu biegowego, można poprawić ekonomię biegu i zwiększyć możliwości.

IB

źródło

fot. Bruce Mars / Pexels


Aktywność ruchową mieszkańców Polski, Słowacji, Czech i Węgier wspiera Fundusz Wyszehradzki:

Polecamy również:


Podziel się: