Czy w sandałach pobiegniesz szybciej? Zobacz, do czego doszli naukowcy z Harvardu

 

Czy w sandałach pobiegniesz szybciej? Zobacz, do czego doszli naukowcy z Harvardu


Opublikowane w czw., 15/05/2014 - 15:04

Biegający ludzie z plemienia Tarahumara wzbudzili powszechne zainteresowanie, gdy Christopher McDougall w książce „Urodzeni Biegacze” odkrywał tajemnice osób zdolnych pokonywać długie dystanse bez konwencjonalnego treningu.

Teraz członkowie plemienia Tarahumara zainteresowali prof. Daniela Libermana z Harvardu, który od dawna poszukuje odpowiedzi na pytanie, dlaczego człowiek porusza się w taki, a nie inny sposób, a obiektem jego obserwacji często stają się biegacze. Jemu zawdzięczamy szczegółową analizę techniki biegania kenijskich zawodników. Tym razem wśród meksykańskich super-biegaczy szukał różnic między bieganiem w obuwiu minimalistycznym, a przemierzaniem kilometrów w konwencjonalnych butach biegowych.

W tym celu zaprosił do udziału w badaniu ludzi Tarahumara. Sprawdzał, jak biegają młodzi członkowie plemienia, którzy wychowują się w butach w zachodnim stylu, a jak ci, którzy pozostali wierni tradycyjnym sandałom. W sandałach biegało 13 uczestników badania, pozostałych dziesięciu nosiło bardziej współczesne buty ze wsparciem w okolicach pięty. U dodatkowych 12 osób zespół Libermana sprawdził też budowę stopy.

Okazało się, że biegacze w sandałach częściej zachowywali prawidłową technikę biegu, lądowali na śródstopiu, ale w tej grupie znajdowali się również biegacze angażujący pięty do wybicia lub lądowania. Biegacze w konwencjonalnych butach przede wszystkim używali tylnej części stopy. Na tym właściwie zasadnicze różnice się kończą. Indianie zachowujący prawidłową technikę mogą być mniej narażeni na urazy i kontuzje kolan, ale taki wniosek wymaga dalszych badań. Rodzaj obuwia miał wpływ na częstotliwość kroku, ale pomiędzy tymi grupami nie było znaczących odstęp w budowie samej stopy. Nie zaobserwowano też znaczącego wpływu rodzaju obuwia na szybkość biegu.

Profesor Liberman zwrócił uwagę, że próba badania była niewielka, a na parametry biegu może mieć wpływ wiele czynników np. fakt, że Tarahumara już jako dzieci pokonują odległości górskich ultramaratonów. Wskazane są dalsze badania naukowców i duża doza rozsądku biegaczy gotowych przerzucić się na bieganie naturalne. Należy to robić stopniowo i ostrożnie.

IB

Źródło: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2095254614000350 (eng.)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce