Jak dobrać stanik biegowy? Poradnik krok po kroku

 

Jak dobrać stanik biegowy? Poradnik krok po kroku


Opublikowane w czw., 26/09/2013 - 09:55

Wieszaki w sklepach sportowych uginają się od różnych modeli staników sportowych. Jak w tym gąszczu wybrać ten najlepszy dla nas? O pomoc poprosiliśmy Agnieszkę Bednarską, ekspertkę i brafitterkę z firmy AB OVO Lingerie, dystrybutora staników Shock Absorber. Agnieszka jest także biegaczką i instruktorką fitness.

Jak się zorientować, który stanik tylko wygląda na sportowy, a który jest profesjonalnie zaprojektowany dla kobiet uprawiających sport?

Najlepiej spojrzeć na metkę z rozmiarami. Rozmiary profesjonalnych staników sportowych podawane są w taki sam sposób jak biustonoszy bieliźnianych. Dobieramy je, mierząc swój obwód pod biustem oraz zwracając uwagę na miseczkę. Nie powinny mieć rozmiarów konfekcyjnych. Wybierajmy więc te, które mają oznaczenia np. 75C, 80D itd., a nie S M L XL. Inną wskazówką może być sposób zakładania stanika. Lepiej żeby był rozpinany niż wkładany przez głowę. Kiedy ciało jest już spocone, zdejmowanie stanika przez głowę może nie być przyjemne. Szczególnie odczują to panie o obfitych kształtach.

Jak już znajdę profesjonalny stanik biegowy, na co muszę zwrócić uwagę? Jaki model mam zabrać do przymierzalni?

Trzeba wziąć pod uwagę rodzaj uprawianego sportu i jego intensywność. Na rynku dostępne są modele uwzględniające specyfikę różnych dyscyplin. Ważna jest oczywiście budowa biustu i idealne dopasowanie do ciała. Stanik musi poruszać się z ciałem, a nie wbrew niemu.

Co to znaczy, że stanik musi być idealnie dopasowany?

Nie kupujmy bez mierzenia. Rozmiar naszej bielizny nie zawsze pokrywa się z rozmiarem stanika sportowego. Zmierzmy dokładnie obwód pod biustem. W przypadku stanika biegowego Shock Absorber ten obwód powinien być zmierzony dokładnie. Tak się składa, że zwykła bielizna się lekko rozciąga, ale ten stanik nie staje się luźniejszy z biegiem czasu. Metoda odejmowania 5 cm od obwodu, która obowiązuje przy zakupach bielizny codziennej, w tym przypadku się nie sprawdza. Do przebieralni trzeba zabrać kilka sztuk w różnych rozmiarach zbliżonych do tego, co wyszło nam z pomiarów. Po założeniu stanika powinnyśmy poczuć, że jest on bardzo ścisły, ale oczywiście nie za ciasny. Miseczka musi dobrze leżeć i nic nie może się marszczyć. Ważne jest ułożenie samego biustu. Przymierzając musimy „wygarnąć” spod pach cały biust. Ramiączka nie mogą spadać. To na nich spoczywa jakieś 30% odpowiedzialności za właściwe ułożenie biustu podczas wysiłku. Trzeba je dobrze wyregulować.

Przymierzyłam, ale nadal nie jestem przekonana, czy wszystko zrobiłam tak, jak należy. Nie chcę wydawać pieniędzy na nietrafiony zakup. Czy ktoś w sklepie może mi pomóc?

Jeśli kupujemy w sklepach z przeszkolonym personelem, to na pewno możemy liczyć na pomoc. Na naszym profilu https://www.facebook.com/shockabsorberPolska, w zakładce „gdzie kupić” jest lista sklepów, w których możemy skorzystać z pomocy przeszkolonych pracowników. Dotyczy to także personelu męskiego, chociaż coraz więcej sklepów biegowych zatrudnia panie. Gama produktów dla pań stale się poszerza. Rośnie też liczba pań uprawiających sporty. Sklepy wychodzą temu naprzeciw i możemy korzystać z damskiego wsparcia w wielu miejscach. W przeszkolonych przez nas sklepach znajdują się również instrukcje przymierzania i doboru stanika sportowego.

A jeśli w mojej okolicy nie ma takiego sklepu? Jak mam sobie poradzić?

Bardzo często organizowane są spotkania z brafitterkami. Można wtedy bezpłatnie skorzystać z usługi indywidualnego doboru stanika. Ostatnio byłyśmy na Festiwalu Biegowym w Krynicy, szykujemy się do spotkania w Warszawie. Stale uzupełniamy kalendarz takich wydarzeń.

IB

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce