Jak oddychać podczas treningu siłowego?

 

Jak oddychać podczas treningu siłowego?


Opublikowane w wt., 19/11/2013 - 14:53

Oddychanie to sporcie podstawowa sprawa. Szczególnie w bieganiu. Można dzięki niemu regulować wydajność ćwiczeń. Jak natomiast oddychać podczas treningu siłowego, który powinien być jednym z elementów przygotowań każdego biegacza?

Tu przeczytacie o tym, jaką wagą ma oddychanie w Chi Running i jak należy je wykonywać podczas biegania.

Wbrew pozorom podczas treningów siłowych oddycha się inaczej. W bieganiu można wejść w odpowiedni rytm i zapomnieć o oddychaniu. Na siłowni już tak nie jest. Trzeba cały czas kontrolować wdechy i wydechy. Im sprawniej się to wykonuje, tym wydajniejsza jest praca i mniejsze zmęczenie po wysiłku.

Jak zatem oddychać prawidłowo?

Jest jedna naczelna zasada. Wydech powinien następować, gdy mięsień jest maksymalnie napięty, a wdech podczas rozluźniania go. Powietrze należy głęboko wciągać nosem, zaś wypuszczać je szeroko otwartymi ustami.

Są jednak pewne wyjątki dotyczące wdechów. Po pierwsze, ćwicząc duże partie mięśni (nogi, plecy) należy wciągać powietrze ustami, żeby w krótkim czasie dostarczyć do włókien jak najwięcej tlenu. Drugie odstępstwo dotyczy sytuacji, w której ćwiczący ma problemy z przegrodą nosową lub zbyt małe dziurki w nosie. Wówczas powinien zasysać powietrze ustami,. Inaczej będzie się szybciej męczył.

Wspomnieliśmy o konieczności kontrolowania przepływu powietrza. Jak zatem to robić?

Przede wszystkim oddechy powinny być równe i za każdym razem należy robić jak największe wdechy. Dotyczy to jednak przede wszystkim dźwigania ciężarów. Podczas mniej obciążających ćwiczeń siłowych nie trzeba się tego już tak sztywno trzymać.

Pamiętać jednak należy o tym, żeby nie wstrzymywać oddechu podczas takich czynności jak unoszenie cięższych przedmiotów czy prostowanie mięśni. Powoduje to bowiem wzrost ciśnienia, co może powodować mikrowylewy w naczyniach krwionośnych, a nawet omdlenia.

ŁZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce