Jak zrobić życiówkę podczas Półmaratonu - The Visegrad Run?

 

Jak zrobić życiówkę podczas Półmaratonu - The Visegrad Run?


Opublikowane w pon., 31/08/2015 - 08:36

Jedną z najmłodszych, a przy tym najciekawszych konkurencji 6. PZU Festiwalu Biegowego w Krynicy będzie półmaraton. Oprócz tysięcy zawodników z Polski na starcie pojawią się goście z zagranicy, w tym liczna grupa Słowaków. Międzynarodowy charakter wydarzenie zawdzięcza m.in. współpracy z Funduszem Wyszehradzkim.

Jest już tradycją krynickiego festiwalu, że uczestnicy Półmaratonu - The Visegrad Run startują wraz z biegaczami Koral Maratonu w ostatnim dniu imprezy. W tym roku początek obu biegów zaplanowano na 13 września o godz. 8.30.

Zgodnie z założeniami organizatorów, po 5 kilometrach biegu (w Powroźniku) trasy półmaratonu i maratonu rozdzielą się. Dzięki temu zawodnicy startujący na dystansie 21,095 km ominą wymagający podbieg pod Jastrzębik. Czy to oznacza, że półmaraton w Krynicy należy uznać za łatwy bieg?

To nie takie proste. Jak przypomina trener Karol Nowakowski „już 10 km potrafi nauczyć biegacza pokory. Z półmaratonem jest podobnie, tylko jak biegacz przeceni swoje możliwości cierpienie potrwa dwa razy dłużej...”.

Przestrzega więc przed podstawowymi błędami, które popełnia wielu biegaczy. – Zawsze powtarzam zawodnikom: nie ważne jak zaczynasz, najważniejsze jak kończysz – zauważa Nowakowski.

– Kilkutysięczny tłum potrafi dodać „skrzydeł”. Naprawdę tak jest. Szkoda tylko, że siła oddziaływania tłumu największa jest tylko w pierwszej fazie biegu i ewentualnie na ostatnich, finiszowych metrach. Pozostałą część dystansu - ponad 90%, jesteśmy zdani tylko na pracę treningową jaką wykonaliśmy w ostatnich miesiącach i tygodniach. Dlatego nie myślmy sobie, że skoro początek biegnie się luźno, to tak będzie cały dystans, a przynajmniej do 15 kilometra.

Jak więc biec, by nie tylko ukończyć zawody, ale osiągnąć dobry wynik? – Jeśli jesteś dobrze przygotowany to przemyślana taktyka biegu to więcej niż połowa sukcesu – przekonuje Nowakowski.

O czym jeszcze warto pamiętać? Przeczytajcie rady i wskazówki eksperta Festiwalu Biegowego dotyczące półmaratonu - TUTAJ.

Z wiedzą co i jak robić przyjedźcie 13 września do Krynicy-Zdroju. Półmaraton – The Visegrad Run startuje o godz. 8:30. Zapraszamy!

MGEL

Projekt realizowany przy współudziale środków finansowych Funduszu Wyszehradzkiego:

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce