Kawa dla biegacza - tak samo dobra jak preparaty kofeinowe

 

Kawa dla biegacza - tak samo dobra jak preparaty kofeinowe


Opublikowane w pt., 26/06/2020 - 09:50

Doniesienia o korzystnym wpływie kofeiny na wyniki sportowców wytrzymałościowych pojawiają się dosyć często. Zdaniem naukowców już niewielkie ilości kofeiny mogą korzystnie wpłynąć na wynik biegu czy wyścigu kolarskiego. Część zawodników decyduje się na preparaty kofeinowe lub tabletki. Okazuje się jednak, że niepotrzebnie. Zwykła filiżanka kawy potrafi zdziałać cuda.

Amerykańcy naukowcy przeanalizowali 600 raportów z badań szukając tych, w których źródłem kofeiny jest kawa i takich, w których kofeina była wiązana z wynikami sportowymi. W efekcie wyniki dotyczą 9 raportów naukowych.

Naukowcy wyciągnęli z analizy wniosek, że poranna kawa wystarczy, by łatwiej poradzić sobie ze sportowym wyzwaniem. Standardowy kubek z kawą zawiera od 75 do 150 mg kofeiny zależnie od rodzaju kawy. Tymczasem wystarczy od 3 do 7 mg kofeiny, by poprawić swoją kondycję podczas zawodów o 24%.

W portalu prezentowaliśmy już wyniki badań norweskich naukowców, którzy sprawdzali wpływ kofeiny zawartej w kawie na biegaczy narciarskich. W tamtym badaniu zawodnicy przyjmując 75 minut przed biegiem od 3 do 4,5 mg kofeiny na 1 kg ciała, mieli o 4% lepsze wyniki niż grupa, która nie korzystała z kofeiny. W norweskim badaniu naukowcy zalecali, by nie przekraczać dawki 4,5 mg i zwracali uwagę na możliwe skutki uboczne np. mdłości i ból głowy.

W Amerykańskim badaniu o skutkach ubocznych się nie wspomina, ale naukowcy zalecają ostrożność ze względu na fakt, że trudno samodzielnie określić zawartość kofeiny w kawie. Przypominają również, żeby uważnie śledzić zmiany na liście substancji zakazanych.

Kawa nie jest wprawdzie zakazana, ale kofeina jest substancją, której przygląda się Światowa Agencja Antydopingowa

źródło


The project is co-financed by the Governments of Czechia,  Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce