Kompresja, czyli regeneracja podczas wysiłku

 

Kompresja, czyli regeneracja podczas wysiłku


Opublikowane w śr., 26/12/2018 - 08:36

Sukcesywne podnoszenie sobie poprzeczki i pokonywanie coraz większej liczby kilometrów są dla biegaczy powodem do satysfakcji, ale mogą również skutkować mikrourazami. Mięśnie podczas biegu są mocno obciążane, a w różnych miejscach naszego ciała mogą pojawiać się mniejsze lub większe bóle. Dla odbudowy organizmu niezbędna jest odpowiednia regeneracja. Stymulację mięśniom można zapewnić również w trakcie wysiłku. Jest to możliwe dzięki odzieży kompresyjnej.

Rolą ubrań kompresyjnych jest uciskanie mięśni dla lepszego dotlenienia i ukrwienia. Ponadto, odzież zwiększa wydajność biegacza nie tylko podczas treningu, ale również podczas samych zawodów, usprawniając układ krążenia. Jest wykonana z materiałów, które w sposób elastyczny opinają dane fragmenty ciała. Uciskają one skórę, dzięki czemu do tkanek ulegających mikrourazom sprawniej dociera tlen oraz niezbędne składniki odżywcze. W efekcie, naczynia szybciej regenerują się, wracając do prawidłowego funkcjonowania.

Działanie kompresji polega na wprowadzaniu odpowiednich napięć i stref nacisku w celu optymalnego wsparcia dla mięśni sportowca, zapewniając lepszą wydajność oraz ich szybszą regenerację. Produkty powstają przy współpracy z lekarzami, fizjoterapeutami i specjalistami od medycyny sportowej. Specjalistyczne podejście i zastosowanie najnowszych technologii mają optymalizować wysiłek, a także proces regeneracji zarówno podczas treningu, jak i zawodów. Po odzież kompresyjną sięgają nie tylko biegacze, lecz również piłkarze czy rugbiści. Znajduje ona szerokie zastosowanie w sportach, w których niezbędne jest właściwe wsparcie mięśni – mówi Damian Witkowski, trener i ambasador marki SKINS w Polsce, której produkty dostępne są m.in. w salonach 4 Faces.

Zalety kompresji pierwotnie zyskały uznanie w medycynie. Opaski kompresyjne pomagały leczyć choroby zapalne czy układu krążenia, powodując zdecydowanie większy ucisk. Odzież przeznaczona do sportu zmniejsza z kolei ból wysiłkowy i pozwala zwiększyć progresję treningową.

Rodzaje ubrań kompresyjnych

Wśród biegaczy największą popularnością cieszą się skarpety oraz rajstopy kompresyjne. Przede wszystkim pozwalają one regenerować mięśnie w trybie przyspieszonym. W trakcie ucisku żył, poprawiają metabolizm oraz pozytywnie wpływają na krążenie w mięśniach łydki. Przekłada się to na szybszą regenerację po wysiłku i wzrost wydolności. Nacisk na zastawki sprzyja natomiast szybszemu pompowaniu krwi do serca, a także wchłanianiu kwasu mlekowego.

Opaski kompresyjne na uda wspierają górne partie nóg, tym bardziej że podczas biegania to właśnie uda są narażone na największy wysiłek. Podczas biegów górskich o wysokim stopniu przewyższeń, mikrourazy mogą dotknąć mięśni czworogłowych oraz dwugłowych. Biegacz nie pracuje jednak wyłącznie nogami. W wahadłowej pracy kończyn nie można zapominać o rękach. Nadają one odpowiedni rytm, dbają o stabilizację ruchową oraz technikę. Zadaniem rękawków kompresyjnych jest wsparcie pracy mięśni i dotlenienie ich, tym bardziej, że zgięte w łokciach ręce potrzebują nie tylko ciągłej stymulacji, ale również ukrwienia. Wysiłek fizyczny wiąże się także z pracą mięśni klatki piersiowej, brzucha czy kręgosłupa. Ich właściwe funkcjonowanie wpływa na efektywność treningu, a górne partie mięśniowe ciała można dodatkowo pobudzać, nosząc koszulki kompresyjne, które mają zarówno krótkie, jak i długie rękawy.

O zaletach korzystania z odzieży kompresyjnej każdy biegacz powinien przekonać się sam. Warto jednak przeanalizować jakość oraz skuteczność działania wybranych produktów przed podjęciem decyzji o zakupie.

mat. pras.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce