Mangan dla biegacza? Zbadaj swój włos i się dowiesz

 

Mangan dla biegacza? Zbadaj swój włos i się dowiesz


Opublikowane w pon., 24/11/2014 - 09:10

Biegacze muszą szczególnie zadbać o swoje kości i stawy. Tak jak samochód, który jest odpowiednio serwisowany, tak też nasz organizm potrzebuje odpowiedniej dostawy substancji odżywczych, które będą wspierały jego odpowiednie działanie – przekonują eksperci marki NUTRICUS.

Przy intensywnym treningu warto zwrócić uwagę na poziom manganu w naszym organizmie. Ten pierwiastek jest niezwykle ciekawy i sam w sobie bierze udział w wielu mechanizmach fizjologicznych. Zaczynając od regulowania metabolizmu glukozy, lipidów czy białek, poprzez aktywowanie enzymów biorących udział w procesie wytwarzania energii, przez regenerację tkanki łącznej, aż do budowania kości i stawów.

Skupmy się na tym ostatnim aspekcie. Mangan bierze udział w syntezie kolagenu, co oznacza, że jest on niezbędny przy odpowiednim konstruowaniu naszego szkieletu, a jego niedobór może powodować kontuzje, które najczęściej nie są spowodowane przypadkiem.

Warto wiedzieć, że jedno ścięgno Achillesa jest w stanie udźwignąć ok. 250 kg obciążenia. W zasadzie mało kto przenosi ciężary o wadze ponad 500 kg, co oznacza, że to właśnie najczęściej nieodpowiednie odżywienie prowadzi do upośledzenia mechanizmów naprawczych, które finalnie skutkują kontuzjami.

Odpowiednie odżywienie pierwiastkami jest zatem kluczowe do zachowania zdrowia i dobrej formy. Jednak dopiero zbadanie stanu odżywienia organizmu daje nam wiedzę jak należy się prowadzić swoje żywienie. Tutaj przychodzi z pomocą pierwiastkowe programowanie żywienia, czyli wiedza jak się żywić w oparciu o nasze niedobory.

Na podstawie analizy pierwiastkowej włosa możemy sprawdzić stan 24 pierwiastków (np. mangan, cynk, wapń, magnez) i 5 pierwiastków toksycznych (np. ołów, kadm) i ocenić którą z ponad 3000 kombinacji metabolicznych jest dana osoba. Na kombinacje te składają się równowaga sypmatyk/parasympatyk, tempo trawienia, starzenie wolnorodnikowe, funkcje endokrynne – tj. efektywność tarczycy i kory nadnerczy, równowaga metaboliczna, reakcja na stres i równowaga kwasowo zasadowa – tj. zakwaszenie kwasem moczowym i/lub mlekowym.

Taka wiedza pozwala na bardzo szczegółowe i indywidualne działania, które przy wprowadzeniu odpowiednich działań prowadzą do lepszego stanu zdrowia, a co za tym idzie i wyników.

Eksperci marki NUTRICUS

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce