Masz egzamin? Pobiegaj przez 20 minut i popraw sprawność myślenia

 

Masz egzamin? Pobiegaj przez 20 minut i popraw sprawność myślenia


Opublikowane w czw., 05/06/2014 - 09:19

Yu-Kai Chang od początku swojej kariery naukowej poszukuje odpowiedzi na pytanie, jakie ćwiczenia i w jakiej ilości mają realny wpływ na poprawę zdolności poznawczych. Już na etapie pracy magisterskiej starał się zgłębić zależność pomiędzy aktywnością fizyczną a spowolnieniem następującego z wiekiem, pogarszania się pamięci, zdolności decyzyjnych i możliwości rozwiązywania problemów.

W 2008 r. Yu-Kai Chang opublikował swoją pracę, w której przeanalizował 200 innych badań naukowych i niestety wnioski nie były jednoznaczne. Jedyną wspólną konkluzją zestawionych prac był fakt, że intensywny wysiłek nie tylko nie poprawia parametrów poznawczych, ale może je nawet pogorszyć.

Tajwański naukowiec przeprowadził więc swoje badania na trzech grupach ochotników, których podzielił zależnie od intensywności wysiłku i poprosił o rozwiązywanie testów po sesjach treningu siłowego. Sesje te różniły się czasem trwania. Podczas tego eksperymentu naukowcy doszli do przekonania, że 30-minut na siłowni może istotnie wpłynąć na poziom rozwiązywania testów.

W 2014 r. zespół naukowców wraz Yu-Kai Changiem przeprowadził nowe badania. Podzielił ochotników na trzy grupy i każdą z nich poprosił o rozwiązanie testu po treningu. Pierwsza grupa jeździła na rowerze przez 20 minut, kolejne grupy przez 10 i 45 minut. Intensywność wysiłku była umiarkowana. Grupa kontrolna nie wykonywała żadnych ćwiczeń.

Okazało się, że po 20 minutach umiarkowanie intensywnego wysiłku (65% HR), uczestnicy badania rozwiązywali test szybciej i dokładniej, niż wszystkie pozostałe grupy.

Jeśli czeka na was dzisiaj jakieś trudne zadanie wymagające sprawnego myślenia, to według Yu-Kai Changa 20-minutowa przebieżka będzie najlepszym sposobem na sukces.

IB

Źródła: 1, 2

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce